Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ponad 400 tys. zł na dach katedry

Tyle udało się zebrać archidiecezji katowickiej po pożarze w Sosnowcu.

W poniedziałek abp Wiktor Skworc przekazał pieniądze bp. Grzegorzowi Kaszakowi. Metropolita katowicki zapewnił biskupa sosnowieckiego o stałej pamięci modlitewnej oraz podziękował za informację o Mszach świętych, sprawowanych w parafii katedralnej za ofiarodawców.

Ofiara na odbudowę dachu katedry Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu na apel abp. Wiktora Skworca została zebrana 2 listopada we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.

Do pożaru katedry doszło w nocy z 28 na 29 października. Całkowicie spłonął dach katedry, uszkodzone zostało także wnętrze kościoła. Zalane zostały m.in. malowidła ścienne Włodzimierza Tetmajera. Starty szacowane są w milionach złotych.

Od niedzieli 23 listopada w katedrze odprawiane są już Msze św. Powrót do kościoła był możliwy dzięki wzniesieniu konstrukcji zabezpieczającej. Gotowy jest także projekt nowego dachu, gromadzone są już materiały do wykonania metalowo-drewnianej konstrukcji. Zabezpieczono również najbardziej niszczejący fragment polichromii w transepcie.

W czwartek, 27 listopada w sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu wystąpi Gospel Joy z Natalią Niemen oraz Bevely Minor (USA). W czasie koncertu będzie można złożyć cegiełki na odbudowę dachu katedry.

Bezpłatne wejściówki można odebrać w Centrum Informacji Miejskiej przy placu Stulecia oraz w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury przy ul. Będzińskiej 65.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast