Nowy numer 48/2020 Archiwum

Promocja "CzasyPisma", Katowice, 26 listopada

Promocja nowego numeru półrocznika IPN o historii Górnego Śląska „CzasyPisma” odbędzie się w środę 26 listopada o 16.30 w sali kameralnej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach przy ul. Zacisze 3. Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego Oddziału IPN, będzie gościł dwoje wybitnych muzyków - profesor Helgę Storck i profesora Juliana Gembalskiego. Spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu studentów.
Urodzona w czasie wojny w Miechowicach H. Storck jako szesnastolatka wyjechała do NRF i zrobiła światową karierę jako harfistka. Nie zapomniała o miejscu urodzenia, w 2004 roku założyła w Akademii Muzycznej w Katowicach największą dziś w Polsce, mistrzowską klasę harfy. Pod jej artystyczną opieką odbywają się międzynarodowe festiwale harfowe. Profesor Gembalski w katowickiej Akademii prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. Koncertuje i wydaje płyty na całym świecie. Profesor był na celowniku SB przez dziewięć lat. PRL-owskim służbom i władzy nie podobała się jego niechętna systemowi postawa oraz zaangażowanie w sprawy Kościoła. Inwigilowano go i próbowano zaszkodzić na gruncie zawodowym, jednak wobec zdecydowanej postawy i wsparciu środowiska muzycznego i kościelnego próby te zakończyły się niepowodzeniem SB.
Wizyta i rozmowa z wybitnymi muzykami wiąże się z zawartością najnowszego numeru „CzasyPisma”. Wiele w nim tekstów o muzyce i kulturze muzycznej na Górnym Śląsku, tej poważnej i religijnej, ale także o jazzie, bluesie, bo to stąd wywodzą się Dżem i SBB. Nie zabraknie nawiązania do tępionych przez komunistów niemieckich „szlagrów”. W numerze także rozmowa z profesor Helgą Storck.
Organizatorzy: Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama