Nowy numer 15/2024 Archiwum

Synod, który się modli

Ponad 600 członków zespołów synodalnych w ciszy adorowało Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

W uroczystość Chrystusa Króla w krypcie katowickiej katedry odbył się dzień skupienia dla zespołów synodalnych. W kilku konfesjonałach spowiadali księża. - Było coś ujmującego w tej modlitwie, bo wszyscy tutaj zgromadzeni jednocześnie wpatrywaliśmy się w Chrystusa - powiedział abp Wiktor Skworc. - Kiedy patrzę na was, widzę Kościół zgromadzony przez Ducha Świętego. Jednoczy nas Chrystus. On jest tu najważniejszy i najważniejsza jest sprawa Jego królestwa.

Metropolita katowicki przypomniał, że Kościół jest narzędziem urzeczywistniania królestwa Bożego. - To, co ludzkie w Kościele, wymaga reformy. Temu właśnie służą sobory i synody.

- Podczas pierwszego synodu diecezji katowickiej wszyscy modlili się za niego - przypomniał abp Skworc. - Ale cechą obecnego synodu jest to, że to jest synod modlący się. Synod, który się modli, wpatrzony w Chrystusa.

Metropolita podkreślił, że ma świadomość, iż prace nad synodem, zwłaszcza osób świeckich, wiążą się także z ofiarą czasu. - Jeśli ktoś daje swój czas dla Kościoła, daje swoją miłość do niego.

Uczestnicy spotkania wysłuchali także wykładu ks. prof. Jerzego Myszora o historii diecezji katowickiej, ze szczególnym uwzględnieniem roli świeckich w budowaniu tradycji kościoła lokalnego.

Wszystkie nagrania i relacje z dnia skupienia dla zespołów synodalnych w Katowicach znajdziesz TUTAJ.

A TUTAJ krótkie migawki z dnia skupienia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy