Wyniki przed południem?

W Katowicach do godz. 5 zatwierdzono wyniki z 88 ze 146 obwodów. System szwankuje.

– W Katowicach do godz. 5 zatwierdzono wyniki z 88 ze 146 obwodów – poinformował komisarz wyborczy w Katowicach, sędzia Mariusz Witkowski. Nie był w stanie podać cząstkowych danych.

Według sondażu Ipsos, pierwszą turę wyborów na prezydenta Katowic wygrał obecny wiceprezydent Marcin Krupa, zdobywając 40,7 proc. głosów. Zmierzy się w drugiej turze z b. szefem NFZ, Andrzejem Sośnierzem (PiS), który dostał 23,4 proc. głosów.

„Z systemem informatycznym od początku są problemy. Co pewien czas działa prawidłowo, po czym następuje kilkanaście minut przerwy” – powiedział M. Witkowski. Ocenił, że komisja być może zakończy pracę ok. godz. 10.

W Gliwicach spłynęły już wyniki z większości obwodów, ale do czasu policzenia wszystkich głosów Miejska Komisja Wyborcza odmawia informacji na temat poparcia dla kandydatów na prezydenta. O kolejną kadencję w tym mieście ubiega się najdłużej urzędujący w Polsce prezydent – Zygmunt Frankiewicz.

W komisji wyborczej w Tychach do godz. 5 zsumowano zaledwie jedną czwartą protokołów. W Chorzowie są już wyniki 36 spośród 60 obwodów.

Jeszcze gorzej jest z wynikami do śląskiego sejmiku. Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej do godz. 5.30 nie dotarł dotychczas żaden protokół, choć według informacji z lokalnych komisji w mniejszych miejscowościach są one już gotowe.

Według nieoficjalnych wyników w Rybniku prowadzi prezydent Adam Fudali, ale dojdzie do drugiej tury z udziałem kandydata PO Piotra Kuczery. Waży się, czy dojdzie do drugiej tury w Piekarach Śląskich, z tym, że tutaj przewagę nad urzędującym prezydentem Stanisławem Korfantym ma Sława Umińska-Duraj (oboje z lokalnych komitetów). Według nieoficjalnych wyników, do drugiej tury dojdzie w Rudzie Śląskiej między urzędującą prezydent Grażyną Dziedzic a Aleksandrą Skowronek z PO.

W Chorzowie drugiej tury nie będzie: według nieoficjalnych wyników obecny prezydent Andrzej Kotala o włos przekroczył próg 50 procent, zostawiając na drugim miejscu dawnego prezydenta Marka Kopla. W Świętochłowicach granicę 50 procent zdobytych głosów przekroczył urzędujący prezydent Dawid Kostempski. Według nieoficjalnych wyników już w pierwszej turze zwyciężyli też prezydent Wodzisławia Śląskiego Mirosław Kieca i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..