Nowy numer 25/2018 Archiwum

Trwają wybory do samorządu

Można dziś głosować do godz. 21.00. W lokalu wyborczym w Zabrzu-Kończycach zmarł mężczyzna.

Człowiek, który przed godziną 10. zmarł lokalu obwodu nr 58 w Zabrzu-Kończycach, miał ponad 70 lat. Przyszedł do lokalu wyborczego zagłosować. Po śmierci mężczyzny głosowanie przerwano na około godzinę, a później przeniesiono je do innej sali w tym samym budynku przedszkola nr 29 przy ul. Paderewskiego.

W województwie śląskim uprawnionych do głosowania jest 3 671 508 obywateli. Mogą głosować w 2802 obwodach. Pod względem liczebności uprawnionych śląskie jest na drugim miejscu w Polsce, po województwie mazowieckim.

Niestety, nie wszyscy chcą z prawa do wyboru swoich przedstawicieli skorzystać. W dwóch poprzednich elekcjach samorządowych w województwie śląskim, frekwencja była niższa niż w całej Polsce, i to aż o 4 - 7 procent. W 2006 wyniosła 32,30 procent w woj. śląskim wobec 39,56 procent w całej Polsce. W 2010 roku było niewiele lepiej: 42,94 proc. frekwencji w woj. śląskim wobec 47,32 proc. w całej Polsce. Najmniej głosujących było wtedy w miastach na prawach powiatu, których w województwie śląskim jest aż 19. Więcej głosujących było w mniejszych miastach i w gminach.

W tegorocznych wyborach do godziny 17.30, czyli na 3,5 godziny przed zakończeniem głosowania, frekwencja w województwie śląskim wynosiła 35,29 procent.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama