Na przekór wszystkiemu

W mysłowickim Gimnazjum nr 1 im. W. Korfantego została otwarta wystawa "Oblicza Holokaustu. Anna Frank - opowieść współczesna". Ekspozycję, która potrwa do 31 października, będą mogli obejrzeć nie tylko uczniowie tej szkoły, ale również mieszkańcy dzielnicy, miasta i uczniowie okolicznych szkół.

Na przekór wszystkiemu   Wernisaż wystawy uświetnił występ przygotowany przez uczniów gimnazjum Danuta Sowa /Foto Gość

Wystawa daje możliwość poznania losów Anny Frank (1929-45), młodej żydówki, rówieśnicy współczesnych gimnazjalistów. Ekspozycja liczy około 50 unikatowych, opisanych fotografii. Zawiera fragmenty dziennika dziewczynki. Pokazane są ciekawe ujęcia i schemat domu, w którym ukrywała się A. Frank z rodziną. Obecnie w tym domu w Amsterdamie mieści się muzeum jej pamięci.

Okoliczności otwarcia wystawy związane są m.in. z 75 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Projekt wykracza poza treści objęte podstawą programową z historii. Uczniowie zostali już wcześniej zapoznani z tematyką związaną z zagładą Żydów i obozami koncentracyjnymi, a na lekcjach wychowawczych i wiedzy o społeczeństwie poruszali problemy dotyczące tolerancji, praw człowieka oraz dyskryminacji i prześladowań mniejszości.

Na przekór wszystkiemu   Anna Frank, żydowska dziewczyna, autorka dziennika, zmarła w wieku 16 lat w obozie koncentracyjnym, po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie Danuta Sowa /Foto Gość

Chętni gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach. Uczestnicy warsztatów z wielkim zaangażowaniem przygotowali wystawę, a od dnia jej otwarcia oprowadzają zwiedzających. Autorem wystawy jest Edward Skubisz, teolog, katecheta, prezes Fundacji Dom Pokoju z Wrocławia, inicjator projektu we współpracy z Fundacją Anny Frank z Amsterdamu.

Mottem wystawy są słowa Anny: "Wciąż wierzę, na przekór wszystkiemu, że ludzie są jednak dobrzy". Wystawa realizowana  jest przez  Fundację Dom Pokoju z Wrocławia we współpracy z Fundacją Anny Frank z Amsterdamu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..