Nowy numer 39/2023 Archiwum

Noc i naukowa moc

Będzie można poćwiczyć w symulatorze albo zrobić sobie mydło.

Około 200 naukowców i 250 wydarzeń - w sobotę 18 października już o 15.00 rozpocznie się 9. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej. - Ma ona przybliżyć naukowców szerokiej społeczności - mówił prof. Jerzy Rutkowski, inicjator i koordynator wydarzenia na konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Centrum Nowych Technologii. Dziennikarzom przedstawił, co czeka nas podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Do dyspozycji będzie m.in. symulator lotów i Formuły 1, będzie można złożyć robota, zrobić mydło i zabrać je sobie do domu. Będą też proste doświadczenia z fizyki, np. przelewanie wody sznurkiem.

Noc Naukowców odbędzie się równocześnie w Gliwicach, Katowicach i Rybniku. Po raz kolejny przekroczy również mury uczelni. Roboty mobilne, bolidy elektryczne i pokaz bezzałogowych obiektów latających zostaną zaprezentowane w gliwickim C.H. FORUM.

Co ważne, Noc Naukowców to nie jest wydarzenie tylko dla wybranych, obeznanych z techniką i nowymi technologiami. Nie będzie nudnych wykładów, bo organizatorom przyświeca idea, że im więcej interaktywności, tym lepiej. – W tym roku będzie dużo atrakcji dla najmłodszych – zapewniał prof. Rutkowski. To swego rodzaju „poprawka” do roku ubiegłego, gdzie niektórzy podkreślali ich brak. Głównym organizatorem zajęć dla najmłodszych jest Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej.

Na zakończenie konferencji prasowej dziennikarze mogli już podziwiać pokaz bezzałogowych obiektów latających w wykonaniu Koła Naukowego High Flyers. Niektórzy nawet spróbowali własnych umiejętności, z różnym zresztą efektem.

Okazja dla innych będzie w najbliższą sobotę. Każdy ciekawy świata może coś wynieść, bo będą ciekawostki z różnych dziedzin. Od technologii, inżynierii, matematyki i fizyki przez  medycynę, kulturę i sztukę po filozofię i psychologię.

Uczestnictwo w wielu wydarzeniach wymaga wcześniejszej rejestracji przez stronę www.nocnaukowcow.com.pl. Pod tym adresem znajduje się też szczegółowy program. „Pamiętajcie – to jedyna taka noc, co ma naukową moc” – reklamują organizatorzy. A każdy może skomponować „swoją noc”.

Tegoroczna Noc Naukowców Politechniki Śląskiej powstaje przy współpracy z Miastem Gliwice oraz Tauron Polska Energia – partnerem strategicznym wydarzenia.

Noc i naukowa moc   Pokaz bezzałogowego obiektu latającego Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast