Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Życie górników jest zagrożone

Życie górników jest zagrożone przejdź do galerii

Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śl. potwierdził, że stan 18 górników z kopalni Mysłowice-Wesoła jest bardzo ciężki. 7 górników przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej. U 3 górników już stwierdzono oparzenia dróg oddechowych.

 
- Stan 18 górników jest bardzo ciężki - mówił dyrektor szpitala Mariusz Nowak Joanna Juroszek /Foto Gość

Przed godz. 13 została wznowiona akcja poszukiwawcza. Stężenie metanu pozwoliło na wejście jednej ekipy ratowników. Jeżeli uwięziony górnik znajduje się w miejscu, gdzie zlokalizowano sygnał, to pozostało do przejścia ok 700 metrów. Utrudnienia pracy poszukiwawczej są spowodowane tym, iż nie można wprowadzić żadnych urządzeń  mechanicznych. Ich użycie mogłoby zagrozić uwięzionemu pod ziemią górnikowi. Cała akcja przeprowadzana jest ręcznie. Nie wiadomo ile może potrwać.

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śl., gdzie przewieziono najciężej poszkodowanych górników z kopalni Mysłowice-Wesoła, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mariusza Nowaka, dyrektora szpitala, a także chirurg Teresy Barnat-Wiśniewskiej i Justyny Glik, rzecznika szpitala.

Lekarze potwierdzili, że stan 18 górników przebywających w szpitalu po katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła, jest bardzo ciężki i zagraża ich życiu. - Jest on zróżnicowany, ale u wszystkich jest bardzo poważny - mówił Mariusz Nowak. 11 poszkodowanych górników jest przytomnych, natomiast 7 przebywa na oddziale intensywnej terapii. U 3 górników już stwierdzono oparzenia dróg oddechowych. Prawdopodobnie drogi oddechowe będą mieli oparzone wszyscy poszkodowani górnicy. Takie oparzenia znacznie pogarszają rokowania. - Oparzenia skóry możemy leczyć. Natomiast do dróg oddechowych specjalnego dostępu nie mamy, więc to zawsze jest dodatkowe ryzyko - mówiła Teresa Barnat-Wiśniewska. U 12 na pewno konieczne będą przeszczepy. Lekarze potwierdzają, że leczenie będzie długotrwałym procesem. Może potrwać do kilku miesięcy.

W szpitalu obecni są bliscy poszkodowanych górników. Rodziny przez cały czas są informowane o ich stanie zdrowia. Jak twierdzą, o wypadku swoich bliskich dowiedzieli się z mediów. Część z nich będzie mogła spotkać się ze swoimi bliskimi. - Jest tam mój zięć. Zadzwonił z karetki, a moja córka natychmiast przyjechała do szpitala, nie wiem skąd się dowiedziała, czy ktoś z kopalni ją powiadomił. Jego stan jest krytyczny, jest miesiąc po ślubie, ma 26 lat - mówił dziennikarzom jeden z krewnych poszkodowanych górników.

Do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śl. przyjechali także ks. Łukasz Gaweł, rzecznik abp. Wiktora Skworca, i ks. Łukasz Dziura, kapelan arcybiskupa. Metropolita katowicki aktualnie uczestniczy w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Dziś rano odprawił Mszę św. w intencji poszkodowanych górników, ich rodzin i szczęśliwego zakończenia akcji ratowniczej. Jutro chce spotkać się z poszkodowanymi w szpitalu.

Na Śląsk uda się także premier rządu Ewa Kopacz. Spotka się z nimi w szpitalach w Siemianowicach Śląskich i Sosnowcu. Weźmie także udział w posiedzeniu sztabu akcji działającego przy kopalni Mysłowice-Wesoła.

W CLO był także obecny ks. Krzysztof Bąk, dyrektor Caritas archidiecezji katowickiej. Caritas apeluje o pomoc finansową dla poszkodowanych górników i ich rodzin. Osoby, które chcą pomóc, proszone są o wpłatę na konto Caritas z dopiskiem "Katastrofa".

« ‹ 1 › »
Wybuch metanu w kopalni Mysłowice-Wesoła

WIARA.PL DODANE 07.10.2014 AKTUALIZACJA 08.10.2014

Wybuch metanu w kopalni Mysłowice-Wesoła

​Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach na briefingu prasowym poinformował o stanie zdrowia 18 górników, poszkodowanych w wyniku wybuchu metanu na kopalni Mysłowice-Wesoła. 7 z nich przebywa na OIOM, 11 jest przytomnych, stan wszystkich jest bardzo ciężki. W szpitalu w Siemianowicach są rodziny poszkodowanych. Zdjęcia: Joanna Juroszek /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

ap /jj/kab

|

GOSC.PL

publikacja 07.10.2014 13:10

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CENTRUM LECZENIA OPARZEŃ
  • GÓRNICTWO
  • KOPALNIA MYSŁOWICE-WESOŁA
  • SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
  • WYPADEK W KOPALNI

Polecane w subskrypcji

  • Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
    • Temat "Gościa"
    • Agata Puścikowska
    Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X