Nowy numer 32/2022 Archiwum

Woda dobrej jakości

Zmętnienie wody w wodociągach, które odczuli mieszkańcy Bytomia, Radzionkowa, Piekar Śląskich i Świerklańca ustąpiło. Przez weekend woda w tych miastach nadawała się tylko do celów gospodarczych, obecnie stała się już zdatna do spożycia.

Jak przekazało w poniedziałek Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które dostarcza wodę do miast aglomeracji katowickiej, najnowsze badania przeprowadzone w tych czterech miastach potwierdziły dobrą jakość dostarczanej wody. Jej parametry spełniły wszystkie wymagania zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Problem wynikł w ostatnich dniach w związku z koniecznością przeprowadzenia prac na sieci magistralnej w Tarnowskich Górach w dzielnicy Repty. Z tego powodu zmniejszano stopniowo wydajność jednej z pobliskich przepompowni. Aby zapewnić dostawy wody, jednocześnie zwiększano wydajność i ciśnienie robocze stacji uzdatniania wody Bibiela.

W wyniku zwiększenia przepływu wody w magistralach w kierunku Świerklańca, Piekar Śląskich, Radzionkowa i Bytomia doszło do pogorszenia jakości przesyłanej wody. Pogorszenie było efektem porwania nieskrystalizowanych osadów związków mineralnych (głównie żelaza i manganu) ze ścian przewodów wodociągowych

Po przeprowadzeniu regulacji możliwe stało się lokalne płukanie sieci wodociągowych, we współpracy z miejskim spółkami wodociągowymi z Bytomia i Piekar Śląskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama