Nowy numer 24/2021 Archiwum

VI edycja Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, Katowice, 29 września

29 września w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach (ul. Kard. S. Wyszyńskiego 7) odbędą się pierwsze warsztaty w ramach VI edycji Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

Rok szkolny 2014/2015 przynosi zmiany w formule debat. Zamiast trzech mówców będzie czterech. Różnicą będzie też fakt, iż rozgrywki nie zaczną się systemem pucharowym, ale fazą grupową - cztery drużyny, trzy debaty na zasadzie „każdy z każdym”. W związku z tym na pierwszych warsztatach uczestnicy wezmą udział w zajęciach wprowadzających w nowe zasady Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. Gośćmi szkolącymi grupy ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą organizatorzy Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich - Jan Piosik i Artur Lorek, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą do Katowic.

Jak trzy debaty - to i trzy tezy. Problematyka pierwszych warsztatów oscylować będzie pomiędzy początkiem a końcem II wojny światowej. Spotkanie rozpocznie się wykładem Bartłomieja Warzechy z IPN Katowice na temat pierwszych dni września na Górnym Śląsku i symboli z tym związanych, m.in. wieżą spadochronową w Katowicach. Następnie dr Dariusz Węgrzyn opowie o wyzwoleniu albo zniewoleniu Górnego Śląska w 1945 roku. Na sam koniec dr Joanna Lusek (kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu) przedstawi zapomnianych bohaterów Śląska czasów okupacji.

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.

Organizatorzy turnieju: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego oraz II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu.

Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej, dr Jan Olbrycht - Parlament Europejski, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Patronat medialny: TVP Katowice, Radio eM, Polskie Radio Katowice, Fabryka Silesia, Kulturalny Śląsk, CzasyPismo, "Gość Niedzielny".

Projekt współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra"

Więcej informacji: TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama