Nowy numer 23/2021 Archiwum

Cytra Bożego dźwięku

Koncertem finałowym zespołu Immortal Bach Ensemble zakończył się w piątek 26 września VIII Festiwal Twórczości Religijnej "Fide et Amore" w Żorach.

- Czas teraźniejszy przeplata się z tym co było i z tym co ma być, a nasze tu i teraz z boskim na wieki - zapowiedział koncert ks. Wiesław Hudek, dyrektor festiwalu. - Jest w nim mowa o człowieku, który szuka drogi do Boga i o Bogu, który szuka człowieka i z miłością pochyla się nad nim.

Zespół wykonał utwory do tekstów niemieckich poetów, między innymi Klausa Grotha i Wilchelma Mullera, a także do słów zaczerpniętych z Pisma Świętego. Profesjonalni śpiewacy z Niemiec, Szwajcarii, Niderlandów i Skandynawii wystąpili pod dyrekcją Mortena Schuldta Jensena. Soliści wykonali 14 utworów, między innymi kompozytorów: Heinricha Schutza, Georga Schumanna i Knuta Nysteda.

Pomiędzy kolejnymi partiami odczytano fragmenty modlitw św. Hildegary z Bingen, patronki festiwalu. "Niczego już nie szukam i nie pragnę, tylko tego, co jest święte. Jestem cytrą i psalterium Bożego dźwięku".

W VIII edycji festiwalu "Fide et Amore" wybrzmiała muzyka i twórczość sakralna od średniowiecza po czasy współczesne. W ciągu dwóch miesięcy odbyło się dziesięć  koncertów, miejsce miały także warsztaty wokalne, spotkania literackie i konkursy.

W tegorocznej edycji wystąpili artyści z Katowic, Krakowa, Szczecina, a także z Szwajcarii, Belgii, Austrii i Wielkiej Brytanii. Na zakończenie 5 października zostanie odprawiona liturgia nieszporów gregoriańskich z udziałem Scholi Sióstr Benedyktynek. Organizatorzy festiwalu zapraszają także na sesję naukową dotyczącą św. Hildegardy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama