Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nie zajmujcie się sobą!

Rada Krajowa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zakończyła swoje obrady z udziałem abp. Wiktora Skworca i bp. Henryka Tomasika, w których uczestniczyli przedstawiciele 25 diecezji. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej.

Obrady rozpoczął abp Wiktor Skworc, zwracając uwagę, że misją KSM jest m.in. „nie tyle zajmować się biedą materialną, a biedą duchową współczesnej młodzieży”.

Młodzież obradowała m.in. nad obchodami 100-lecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, patronki stowarzyszenia, angażowaniem się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

Bp Tomasik zaznaczył, że „ŚDM są szansą dla młodego Kościoła w Polsce”. Podkreślił również rolę KSM w przygotowaniach ŚDM: - Mocny KSM jest potrzebny Polsce ze szczególnym naciskiem na formację przez działanie. Młodzi z KSM zasilają szeregi komitetów ŚDM w wielu diecezjach.

Młodzi podsumowali tegoroczne debaty walentynkowe oraz ogólnopolski „Rajd dla życia”, funkcjonowanie młodzieżowego biura pielgrzymkowego „Pielgrzymuj.pl”, zaplanowali również obchody 25-lecia KSM w przyszłym roku oraz podsumowali funkcjonowanie „Fundacji dla Młodzieży”, mającej charakter OPP. Omówione zostały przygotowania do rekolekcji księży, zarządów i kierownictw KSM.

- Dynamicznie zmieniająca się percepcja młodego człowieka, jak twierdzi ks. Krzysztof Brachmański, asystent KSM archidiecezji katowickiej, zachęciła młodzież do opracowania nowych form przekazu informacji o KSM. Zaowocowało to przygotowaniem materiałów formacyjnych w postaci multimedialnej oraz powstaniem kanału tematycznego na YouTube, poświęconego formacji KSM. Materiały można obejrzeć na kanale YouTube wpisując „Prezydium KR KSM.”

Młodzież uczestniczyła w warsztatach z zakresu przygotowywania i prowadzenia konferencji prasowych.

Sens przeprowadzenia takich warsztatów tłumaczy Krzysztof Kumięga, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM: - W filozofii funkcjonowania każdej organizacji najważniejszym elementem jest komunikacja. Z ważnymi informacjami należy docierać na zewnątrz. Wszelkie formy, które ułatwiają komunikację, są bardzo ważne, zwłaszcza, że wiedzę czerpiemy głównie z mediów. Podczas konferencji prasowej, te same informacje trafiają do wszystkich zainteresowanych mediów. Również KSM organizuje konferencje, w związku z tym postanowiliśmy się podzielić swoim doświadczeniem na Radzie Krajowej.

- Macie zajmować się wszystkimi innymi, a nie sobą! Bierzcie odpowiedzialność za funkcje, które pełnicie w swoich oddziałach i zarządach - zaapelował ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM.        

Organizatorami Sesji Zarządów Diecezjalnych KSM było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama