Nowy numer 23/2021 Archiwum

Europejskie Dni Dziedzictwa

W ten weekend w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach odbędzie się święto zabytków i tradycji.

EDD to projekt, który powstał z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Od 1991 r. oficjalnie został ustanowiony w Europie. Intencje twórców to edukowanie pod kątem historii i kultury.

"Dziedzictwo - źródło tożsamości" - to motyw przewodni tegorocznych obchodów. - Hasło to ma w naszym regionie szczególny wymiar. Wielokulturowa, niełatwa i burzliwa historia tej ziemi, ziemi pogranicza, stawia nas przed potrzebą budowania wciąż od nowa wspólnej tożsamości na bazie różnorodnych tradycji - mówi Mirosław Sekuła, marszałek województwa, w specjalnym informatorze przygotowanym na tegoroczne obchody.

Różne wydarzenia przygotowane na tę okazję odbywają się w całym regionie, m.in. w Muzeum Śląskim, które włącza się w ich organizację już po raz siódmy. Zainteresowanym oferowane są pokazy i warsztaty, np. pokaz tradycyjnego kowalstwa artystycznego w wykonaniu Leszka Hejny czy plener fotograficzny dla całej rodziny. Uczestnicy będą fotografować pod okiem Zbigniewa Podsiadły, członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Zaproszenie kierowane jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów fotografowania. Specjalnie na te warsztaty zostaną udostępnione niektóre pomieszczenia nowej siedziby muzeum, dawniej kopalni Katowice. Wybrane prace trafić mają na wystawę przygotowaną w czerwcu 2015 r., kiedy nastąpi oficjalne otwarcie muzeum.

Dla rodzin przygotowana zostanie gra terenowa. A na najmłodszych czeka spotkanie z bojkami i straszkami ze śląskich baśni, prowadzone przez Grzegorza Chudego.

Na wszystkie przewidziane atrakcje wstęp jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama