Nowy numer 24/2021 Archiwum

Razem prośmy o pokój

Pierwszy dzień konferencji naukowej Stowarzyszenia Kanonistów Polskich zakończyła Msza św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Przewodniczył jej abp Wiktor Skworc.

Razem z metropolitą katowickim koncelebrowali ją m.in. biskupi z Ukrainy i Białorusi. Głównym tematem homilii arcybiskupa był pokój na świecie. Metropolita katowicki przywołał myśl Jana Pawła II, że modlitwa o pokój nie jest elementem wtórnym następującym po wysiłkach na rzecz pokoju. - Modlić się o pokój znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła je napełnić ożywcza moc Boga, oznacza prosić o sprawiedliwość, o zaprowadzenie odpowiedniego porządku wewnątrz państw i w stosunkach pomiędzy nimi, oznacza też: prosić o wolność, szczególnie o wolność religijną, która jest fundamentalnym, osobistym i cywilnym, prawem każdej osoby - przypomniał kanonistom. Zaprosił wszystkich, by połączyli się w modlitwie o pokój. Podkreślił, że powinnością chrześcijan jest budowanie pokoju i troska o pokój, a nie wszczynanie wojen.

Pouczył również zgromadzonych, że zawsze powinni łączyć pracę z modlitwą, gdyż pełna ufności modlitwa da owocność wytrwałej pracy. Na zakończenie życzył, aby ludzie przychodzący do nich w poszukiwaniu sprawiedliwości odnajdowali ją dzięki kompetencji i osobistej świętości kanonistów.

Na odbywającej się od rana debacie zostały poruszone takie tematy, jak obowiązki i uprawnienia katolików świeckich w życiu gospodarczym i politycznym oraz obowiązki i uprawnienia małżonków katolickich. W drugi dzień omówione zostaną formy działalności charytatywnej Kościoła na szczeblu diecezjalnym i parafialnym oraz dyscyplina duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.

Zobacz także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama