Nowy numer 24/2021 Archiwum

Seniorzy w akcji

W Świętochłowicach po przerwie wakacyjnej ruszył cykl spotkań w ramach projektu "Radosna Jesień Życia", tworzonego przez Centrum Integracji Społecznej.

Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu: raz w Bibliotece Centralnej przy ulicy ul. Świerczewskiego 1d, raz w filii nr 6 przy Chorzowskiej 73. Wtorkowe odbyło się pod hasłem "Kiedy spełniały się marzenia… wakacje w naszych wspomnieniach". - Na początek chcę, żeby zawsze był jakiś motyw związany z książką - mówi prowadząca zajęcia Barbara Korczyk. Tematem pierwszego powakacyjnego spotkania był fragment z książki "Czarne stopy" Seweryny Szmaglewskiej. Lektura opowiada o wakacyjnych przygodach harcerskiego zastępu w Górach Świętokrzyskich. To 30 dni, które obfitują w masę ciekawych zdarzeń najmłodszych harcerzy, którzy wyruszyli na pierwszy samodzielny wyjazd.

Odwołując się do fragmentu książki, seniorzy mieli opowiedzieć o swoich wakacjach z dzieciństwa. Wspominali kolonie, półkolonie, wyjazdy z rodzicami. Przekrój wiekowy uczestników to 50-70 i więcej lat, więc - jak twierdzi pani Barbara - było co wspominać.

Na spotkania przychodzą te same osoby, ale pojawiają się też nowi seniorzy. Zazwyczaj grupa liczy około kilkunastu osób. Cykl spotkań został zapoczątkowany w marcu tego roku (z dwumiesięczną przerwą wakacyjną) i cieszy się powodzeniem wśród zainteresowanych. 

Program przewiduje rozmowy o literaturze, spotkania autorskie, pokazy multimedialne. Dla seniorów, którzy mają problem z dotarciem do którejś z bibliotek, jest organizowany transport.

Następne spotkanie odbędzie się 23 września pod hasłem "Zamki i warownie Jury Krakowsko-Częstochowskiej".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama