Nowy numer 23/2021 Archiwum

Torowanie nowych dróg

W Katowicach rozpoczęła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Myśl przewodnia sympozjum to: "II Polski Synod Plenarny a synody diecezjalne".

Temat został zaproponowany przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca, fundatora i honorowego przewodniczącego Stowarzyszenia, jednego  z ojców II Polskiego Synodu Plenarnego i organizatora II Synodu Archidiecezji Katowickiej. - Zajmiecie się Państwo sprawami niezwykle istotnymi dla życia wspólnoty kościelnej - zwrócił się do uczestników konferencji metropolita katowicki. - Ma to być nie tylko teoretyczne rozważanie na temat zasad sprawowania władzy w Kościele, synodalności, jej podstaw teologicznych i aplikacji prawnych, lecz również tych aspektów relacji pomiędzy jednostką i wspólnotą, które mają fundamentalne znaczenie dla zbawienia ludzkiej osoby, a ono jest przecież w tej wspólnocie prawem najwyższym.

Arcybiskup nawiązał do wydarzenia, jakim był II Polski Synod Plenarny, odbywający się w latach 1991-1999. - Upływa piętnaście lat od jego zakończenia, czas więc, i to będzie przedmiotem tego zgromadzenia, na refleksję - zachęcił w słowie powitania. - Ma to być refleksja na temat transformacji wniosków i postulatów II Polskiego Synodu na język norm prawa synodalnego Kościołów partykularnych w Polsce przy jednoczesnym uwzględnieniu wskazań ojca świętego Franciszka, zwłaszcza tych zawartych w adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium".

Metropolita katowicki przypomniał, że gdy papież Jan Paweł II przyjmował w Warszawie w 1999 roku Uchwały II Synodu Plenarnego, powiedział: "II Synod i jego realizacja wychodzi naprzeciw wielkiemu wezwaniu, jakie stoi przed Kościołem w Polsce. Jest nim potrzeba nowej ewangelizacji, czyli urzeczywistniania zbawczego dzieła Boga poprzez przygotowanie nowych dróg dla Ewangelii Chrystusa". - Oby dzisiejsza Międzynarodowa Konferencja wskazała owe "nowe drogi" i stała się impulsem do rozpoczęcia kolejnych synodów diecezjalnych, otwartych na przyjęcie inspiracji zawartych w dokumentach II Synodu - zachęcił abp Skworc.

Konferencja naukowa Stowarzyszenia Kanonistów Polskich odbywa się na Wydziale Teologicznym UŚ i jest współfinansowana przez archidiecezję katowicką. Więcej informacji o konferencji TUTAJ.

Zobacz także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama