Nowy numer 23/2021 Archiwum

Zmarł ks. Stefan Gruszka

Miał 78 lat, z czego 54 lata przeżył w kapłaństwie. Eksportacja ciała Zmarłego odbędzie się w środę o godz. 17 w kościele św. Antoniego z Padwy w Knurowie-Krywałdzie. Pogrzeb - w czwartek o godz. 16 w kościele MB Częstochowskiej w Knurowie.

Ks. Gruszka urodził się 12 kwietnia 1936 r. w Chorzowie. W 1950 r. wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach (wówczas Stalinogród), które ukończył złożeniem egzaminu dojrzałości. W 1955 r. rozpoczął naukę w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Pięć lat później, z rąk bp. koadiutora Herberta Bednorza, otrzymał święcenia kapłańskie.

Pracował jako wikariusz w parafiach: świętej Marii Magdaleny w Bełku, świętego Józefa w Zabrzegu, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie, świętego Wojciecha w Radzionkowie, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętej Rozalii w Chorzowie - Maciejkowicach, Wszystkich Świętych w Pszczynie.

W 1975 r. został mianowany rektorem kaplicy cmentarnej Zmartwychwstania Pańskiego w Siemianowicach Śląskich, z poleceniem usamodzielniania części parafii skupiającej się przy tej kaplicy. Następnie był wikariuszem w parafii Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach, później w parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach. Organizował duszpasterstwo przy tymczasowej kaplicy mieszczącej się w budynku mieszkalnym w Czechowicach-Podraju i prowadził tam budowę kościoła. W 1984 r. mianowany został administratorem, a następnie proboszczem nowo erygowanej parafii świętego Stanisława, biskupa i męczennika w Czechowicach-Podraju. W 1986 r. mianowany został administratorem, a następnie proboszczem parafii św. Antoniego z Padwy w Krywałdzie.

Od 2003 r. był księdzem emerytem. Zamieszkał przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie. W latach1989-2009 był ojcem duchownym kapłanów dekanatu Knurów.

Zmarł w poniedziałek w szpitalu w Knurowie. Zostanie pochowany na cmentarzu parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama