Nowy numer 23/2021 Archiwum

Chleb za chleb

W kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim została odprawiona Msza św. w intencji chełmskich i kopciowickich rolników, podczas której dziękowano za tegoroczne dobre plony pól, łąk i ogrodów.

Uroczystość dożynkowa, czyli tradycyjny festyn z okazji Święta Plonów, odbyła się na łące przy kopciowickiej szkole podstawowej. Tam starostowie dożynek powitali gospodarza gminy, wójta Stanisława Jagodę i przekazali mu poświęcony bochen chleba, by potem wspólnie go pokroić i podzielić pomiędzy mieszkańców gminy oraz gości.

Starostowie dożynkowi, kopciowiccy gospodarze Teresa i Augustyn Jagodowie, przynieśli do poświęcenia bochen chleba z mąki tegorocznych zbóż. Na imprezę zaproszeni byli księża chełmskiej parafii, proboszcz ks. Piotr Guzy i ks. senior Eugeniusz Górecki, a także radni, przedstawiciele placówek oświaty i kultury. Goście podziwiali przystrojony plonami pól i ogrodów plac - dzieło rąk kopciowickiej gospodyni Zofii Ryszki.

Kopciowicki festyn dożynkowy rozpoczął występ zespołu folklorystycznego "Kopciowiczanki", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury. Zespół pieśniami przypomniał dożynkowe obrzędy i zwyczaje, które kiedyś towarzyszyły na Śląsku jesiennym zbiorom urodzajów ziemi. Dodatkową atrakcją festynu był występ zaprzyjaźnionego zespołu "Malwy" z Chełmka. Nie zabrakło stoiska chełmskich i kopciowickich pszczelarzy z miodem i wyrobami pszczelarskimi z tegorocznych zbiorów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama