Nowy numer 33/2018 Archiwum

Jest nas mniej

W poniedziałek odbyła się inauguracja projektu "Śląskie dla rodziny. Karta Dużej Rodziny", który ma ułatwić rodzinom wielodzietnym dostęp do wielu usług oraz promować wielodzietność jako wspólne dobro.

Śląski projekt jest zbieżny z Programem Polityki Rodzinnej Prezydenta RP "Dobry Klimat dla Rodziny". Jest on skierowany do rodzin, które utrzymują przynajmniej trójkę dzieci, również do rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Według statystyk to właśnie one są w najgorszej sytuacji materialnej.

Andrzej Gościniak, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, zaznaczył, że projekt powstał ze względu na niepokojącą sytuację naszego województwa. Coraz więcej małżeństw decyduje się na bezdzietność, a rodziny wielodzietne stają się rzadkością. - Istotna była dla mnie prognoza (dość katastrofalna) jednego z profesorów, który przedstawiał sytuację naszego województwa na sesji w listopadzie 2013 r. Do 2020 r. w naszym województwie zniknie jeden powiat. Być może jest to zbyt wygórowana liczba, ale to zdanie zapadło mi w pamięć - mówił przewodniczący.

- Polityka prorodzinna jest inwestycją w rozwój społeczeństwa województwa śląskiego - mówiła Katarzyna Skowron, prezentująca główne założenia projektu. Jako kluczowe zadanie wymieniła rozszerzenie dostępu do usług (zniżki od 20 do 50 proc. na bilety wstępu np. do muzeów, zoo, planetarium, dodatkowe badania medyczne, warsztaty artystyczne, sportowe i wiele innych).

W ramach projektu 20 września na terenie naszego województwa jest organizowana tzw. Biała Sobota. W tym dniu zakłady opieki zdrowotnej umożliwiają wykonanie bezpłatnych badań, przeprowadzenie porad oraz konsultacji medycznych. W akcji bierze udział 28 podmiotów leczniczych. Upoważnieniem do korzystania z ich usług jest posiadanie karty rodziny wielodzietnej.

Wniosek o kartę może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny, jest ona bezpłatna. W celu jej uzyskania należy się zgłosić w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

Więcej informacji o karcie tutaj.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama