Nowy numer 23/2021 Archiwum

Jest nas mniej

W poniedziałek odbyła się inauguracja projektu "Śląskie dla rodziny. Karta Dużej Rodziny", który ma ułatwić rodzinom wielodzietnym dostęp do wielu usług oraz promować wielodzietność jako wspólne dobro.

Śląski projekt jest zbieżny z Programem Polityki Rodzinnej Prezydenta RP "Dobry Klimat dla Rodziny". Jest on skierowany do rodzin, które utrzymują przynajmniej trójkę dzieci, również do rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Według statystyk to właśnie one są w najgorszej sytuacji materialnej.

Andrzej Gościniak, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, zaznaczył, że projekt powstał ze względu na niepokojącą sytuację naszego województwa. Coraz więcej małżeństw decyduje się na bezdzietność, a rodziny wielodzietne stają się rzadkością. - Istotna była dla mnie prognoza (dość katastrofalna) jednego z profesorów, który przedstawiał sytuację naszego województwa na sesji w listopadzie 2013 r. Do 2020 r. w naszym województwie zniknie jeden powiat. Być może jest to zbyt wygórowana liczba, ale to zdanie zapadło mi w pamięć - mówił przewodniczący.

- Polityka prorodzinna jest inwestycją w rozwój społeczeństwa województwa śląskiego - mówiła Katarzyna Skowron, prezentująca główne założenia projektu. Jako kluczowe zadanie wymieniła rozszerzenie dostępu do usług (zniżki od 20 do 50 proc. na bilety wstępu np. do muzeów, zoo, planetarium, dodatkowe badania medyczne, warsztaty artystyczne, sportowe i wiele innych).

W ramach projektu 20 września na terenie naszego województwa jest organizowana tzw. Biała Sobota. W tym dniu zakłady opieki zdrowotnej umożliwiają wykonanie bezpłatnych badań, przeprowadzenie porad oraz konsultacji medycznych. W akcji bierze udział 28 podmiotów leczniczych. Upoważnieniem do korzystania z ich usług jest posiadanie karty rodziny wielodzietnej.

Wniosek o kartę może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny, jest ona bezpłatna. W celu jej uzyskania należy się zgłosić w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

Więcej informacji o karcie tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama