Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nowa pani senator

W wyborach uzupełniających do Senatu, które odbyły się w powiatach rybnickim i mikołowskim, zwyciężyła dotychczasowa posłanka Prawa i Sprawiedliwości Izabela Kloc.

W wyścigu o fotel senatora Izabela Kloc zdobyła 48,56 proc. głosów i wyprzedziła m.in. Marka Krząkałę z PO, który uzyskał 42,11 proc. głosów. Choć M. Krząkała prowadził w Rybniku, to wyniki wyborów w Mikołowie czy Łaziskach dały zwycięstwo Izabeli Kloc. Na 22 654 głosów oddanych ogółem na wszystkich kandydatów I. Kloc zdobyła 11 032 głosów, a M. Krząkała 9519. Maciej Urbańczyk z Kongresu Nowej Prawicy zdobył 1199 głosów, a Piotr Chmielowski z SLD 904.

Frekwencja w wyborach uzupełniających do Senatu w powiatach rybnickim i mikołowskim była bardzo niska. Nie przekroczyła nawet 10 procent. Sprawdziły się przypuszczenia, że konieczność rozpisania kolejnych wyborów uzupełniających w tym okręgu zniechęci wyborców do głosowania. Poprzednie wybory do Senatu miały miejsce zaledwie przed rokiem, gdy w miejsce zmarłego senatora Antoniego Motyczki z PO został wybrany Bolesław Piecha z PiS. W maju br. B. Piecha zwyciężył w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Nowa pani senator Izabela Kloc studiowała na KUL w Lublinie oraz na UŚ i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Pracowała jako nauczyciel katechezy. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 2005 roku. Deklaruje, że jej program wyborczy zawiera się w 5 punktach: wiara, rodzina, zdrowie, Śląsk, rozwój. Jest ekspertem ds. funduszy europejskich. W sprawach światopoglądowych głosowała zazwyczaj zgodnie z oczekiwaniami katolików. Jest mężatką, ma dwoje dzieci. Mieszka w Kobiórze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama