... powiedział Wojskowy Komendant Uzupełnień, podpułkownik Robert Jańczuk w trakcie uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej 75. Pułku Piechoty. Dziękował, za to, że byli z miastem na dobre i na złe.
Zanim doszło do uroczystego odsłonięcia tablicy, przez trzy kwadranse przy budynku chorzowskiego Urzędu Miasta grała Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Gdy wybiło południe, ośpiewano hymn Rzeczpospolitej Polskiej.
Następnie prezydent miasta Andrzej Kotala przypomniał, że Pułk wkroczył triumfalnie do miasta 23 czerwca 1922 roku, oraz że żołnierze stawali do walki w powstaniach śląskich i w czasie II wojny światowej. - Pamięć o ofiarnej służbie wśród mieszkańców Chorzowa nie wygasła, a naszą dumą jest przekazywanie jej następnym pokoleniom. Dlatego z prawdziwą satysfakcją odsłaniamy w centrum miasta tablicę honorującą żołnierzy - mówił z dumą.
Tablica powstała według koncepcji Waldemara Żyły, aby przypominać o bohaterach, którzy swoją postawą pokazali najlepszy przykład umiłowania ojczyzny. 75. Pułk Piechoty uważany był w okresie międzywojennym za najbardziej śląski.
Po uroczystości odsłonięcia, tablica została poświęcona i żołnierze, uczniowie szkół wojskowych oraz wszyscy uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej przeszli ulicami Wolności i Zjednoczenia do muzeum, gdzie została otwarta wystawa „W garnizonie chorzowskim, w latach 1922 -1939”.
Eksponaty zostały udostępnione przez Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy, Muzeum z Tarnowskich Gór oraz przez osoby prywatne. Wystawę poświęconą żołnierzom 75. Pułku zorganizował dr Wojciech Moś. Dotyczy ona okresu od momentu powstania do końca istnienia pułku, czyli do bitwy Tomaszowkiej.