Nowy numer 50/2018 Archiwum

Tropikalne dzielenie się książkami

Silesia City Center wraz z Biblioteką Narodową rozpoczęły akcję "Zaczytani w Silesii". Aby wspomóc wiejskie biblioteki, można oddać lektury, romanse, kryminały i wiersze. W galerii stanęły też "bajkomaty".

Na pl. Tropikalnym, tuż obok fontanny, rozstawione zostały kanapy i fotele. To strefa "Zaczytanych sof". Przez 2 tygodnie będzie można tam się wygodnie rozsiąść i wczytać w lektury przyniesione przez mieszkańców Śląska. W niedzielę 7 września książki te zostaną zebrane, skatalogowane i trafią do wiejskich bibliotek w województwie śląskim, które borykają się z brakami w księgozbiorze.

Organizatorzy namawiają do podzielenia się książkami, które zalegają w domu, ale też tymi, które sami chętnie byśmy wypożyczyli. Oddać można dosłownie wszystko - od horrorów po romansidła, przez albumy i komiksy. Osoba, która dzieli się swoimi książkami, otrzymuje śląski kubek do "tyju" lub kupon na lunch. W czasie trwania akcji w strefie "Zaczytanych sof" zorganizowane zostaną spotkania autorskie z pisarzami, m.in. z Ałbeną Grabowską, Dariuszem Rekoszą, Rafałem Ziemkiewiczem i Jarosławem Sokołą.

"Bajkomat"   "Bajkomat" Marlena Rolnik /Foto Gość Akcji towarzyszą też "bajkomaty", czyli skrzynie do wrzucania bajek, baśni i kolorowanek. Wszystkie zebrane tam pozycje już we wrześniu trafią do śląskich i zagłębiowskich szpitali dziecięcych, w szczególności do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Ważne jest jednak to, żeby bajki zbierane dla małych pacjentów były nowe lub nieuszkodzone.

Dyrektor Silesia City Center Ewa Marcinek chce, aby akcja przykuła uwagę nie tylko osób prywatnych, ale także księgarń i wydawnictw. Projekt "Zaczytani w Silesii" został zrealizowany pod patronatem Bibliotek Narodowej i Śląskiej oraz Polskiej Izby Książki i Uniwersytetu Śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy