Nowy numer 3/2019 Archiwum

Każde dziecko ma słuch muzyczny

Muzykowanie z dziećmi ruszyło w Centrum Kultury Katowice.

Letnie warsztaty dla najmłodszych oraz dla tych trochę starszych zaczęły się w Centrum Kultury Katowice. To "Lato z Muzyczną Sceną Edukacyjną" i zajęcia pt. "Nasze Wakacyjne Piosenki". Jest na nich okazja do pisania tekstów i układania do nich muzyki. Warsztaty dla dzieci i młodzieży to tegoroczna propozycja Centrum Kultury Katowice na twórcze spędzenie ostatniego tygodnia wakacji.

Prowadzone są przez Zdzisława Smucerowicza – kompozytora, organistę, pedagoga. W Centrum Kultury pracuje od 3 lat, każdego roku w tym czasie prowadzi zajęcia muzyczne o innej tematyce. – Chodzi o rozwijanie słuchu muzycznego u dzieci, które odbierają muzykę na żywo, a potem aktywnie ją wykonują – mówi warsztatowiec. Dzieciom towarzyszyć będą pianino oraz instrumenty perkusyjne. – Pokażę im, że też mogą komponować – dodaje pan Zdzisław.

Najpierw powstaną teksty, potem muzyka. – Nie będzie bierności, dzieci nie będą obserwatorami – opowiada kompozytor.

Z najmłodszymi pracuje już od dłuższego czasu. – W czasie studiów uczyłem rytmiki w przedszkolu, bardzo lubię czas spędzony z dziećmi, na moich warsztatach pojawiają się nawet trzylatki – podkreśla. – Na początku maluchy są nieśmiałe, a potem widzą instrument, dostają go do ręki i po czasie otwierają się. Najpierw pojawia się zaskoczenie – jak to, my mamy grać? Ale z moich obserwacji wynika, że są zachwycone. Dzięki dzieciom też się dużo uczę  – podkreśla.

Zdaniem prowadzącego zajęcia, każde dziecko ma słuch muzyczny. Nie każdy o nim wie, a u niektórych nie jest on rozwinięty. – Ja ich nie zmuszam, pokazuję, że mogą tworzyć – opowiada.

Na bezpłatne warsztaty zapisało się około 100 osób. Potrwają one do piątku 29 września, przeznaczone są dla uczestników indywidualnych i grup zorganizowanych. Na ich zakończenie ma powstać letni śpiewnik – nie tylko dla uczestników warsztatów, ale także dla ich bliskich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy