Nowy numer 3/2019 Archiwum

Wołanie o pokój pod Radiostacją Gliwicką

Biskupi z Polski i Niemiec będą dziś modlić się razem, w przeddzień 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Radiostacją Gliwicką - miejscu, w którym Niemcy dokonali prowokacji dającej im pretekst do wojny. W katedrze w Gliwicach odprawią Mszę Świętą, a z przesłaniem do nas zwróci się kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

31 sierpnia o 18.00 w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się Eucharystia o zachowanie pokoju i sprawiedliwości. Głównym celebransem będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

Liturgia będzie sprawowana w trzech językach: polskim, niemieckim i łacińskim. Zebranych przywita biskup gliwicki Jan Kopiec, a na zakończenie głos zabierze metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który przewodniczy Zespołowi KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Radiostacja w Gliwicach - symbol wybuchu II wojny światowej   Radiostacja w Gliwicach - symbol wybuchu II wojny światowej Roman Koszowski /Foto Gość - Jestem przekonany, że jest to bardzo dojrzała wizja, że tutaj, w Gliwicach, przewodniczący niemieckiego Episkopatu zwróci się do nas z przesłaniem - powiedział bp Jan Kopiec. - Zostawiamy wszystkie oficjalne uroczystości o wymiarze państwowym czy politycznym, my natomiast, jako grupa kościelna, chcielibyśmy potraktować tę rocznicę jako kolejny etap dojrzewania i pojednania między naszymi narodami, ale równocześnie ze spojrzeniem na szerszą perspektywę. Bo wojna, jak wiemy, zwłaszcza dzisiaj, ma już prawie zawsze wymiar globalny, a nie jest tylko wydarzeniem pomiędzy dwoma narodami. Zawsze jest też połączona i z bólem, i niezrozumieniem do końca wszystkiego, stąd myślę, że ta inicjatywa jest bardzo dobra - podkreślił.

Druga część spotkania odbędzie się o 20.00 na terenie gliwickiej Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej, gdzie Niemcy dokonali prowokacji w przeddzień wybuchu wojny. Będzie ono miało charakter ekumenicznego i międzywyznaniowego czuwania. Jego uczestnicy wysłuchają medytacji na temat pokoju i pojednania, którą poprowadzą katoliccy biskupi niemiecki i polski, biskup ewangelicki i przedstawiciel gminy żydowskiej. Po jej zakończeniu wraz z prezydentem Gliwic zapalą znicze pod kompozycją rzeźbiarską autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha z napisem: 1939-1945-1995 PAMIĘTAJĄC O PRZESZŁOŚCI Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI. Oprawą uroczystości będą kompozycje J. S. Bacha, R. Schumanna oraz F. Chopina i H. Wieniawskiego w wykonaniu Wojciecha Waleczka (fortepian) i Wojciecha Proniewicza (skrzypce). Spotkanie poprowadzi Zbigniew Stryj, aktor Teatru Nowego w Zabrzu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • hub381
  24.08.2014 21:59
  Kard.R.Marx jest rodowitym Ślązakiem z Chorzowa,czekamy na jego homilię ....
  Pozdrawiam-Szczęsc Boże !
 • Kawka
  25.08.2014 07:40
  ŹRÓDŁO OPOKA.ORG.PL: Kard. Reinhard Marx, ur. 21 września 1953 r. w Geseke (Niemcy), studiował filozofię i teologię w Paderbornie i w Paryżu, święcenia kapłańskie otrzymał 2 czerwca 1979 r. Po studiach w Münster i Bochum uzyskał doktorat z teologii. W 1996 r. został wykładowcą chrześcijańskiej nauki społecznej na Wydziale Teologicznym w Paderbornie. 23 lipca 1996 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym (tyt. Pedena) w diecezji Paderborn, a 20 grudnia 2001 r. — biskupem Trewiru. Od 1999 r. jest przewodniczącym komisji «Iustitia et Pax» Episkopatu Niemiec. 30 listopada 2007 r. jako następca kard. Friedricha Wettera został arcybiskupem Monachium i Fryzyngi.
  doceń 2
 • BRN
  26.08.2014 19:03
  Inicjatywa wyszła ze strony niemieckiej. O co chodzi, co ma wyniknąć z tego zdarzenia? Czy Niemcy przedstawią chyba coraz popularniejszą wersję wydarzeń, że za II wojnę i potworne zbrodnie odpowiadają naziści, a dobry chrześcijański naród niemiecki nie miał z tym nic wspólnego lub niewiele? Czy znów dojdzie do relatywizowania niemieckich win? Czy znów przemilczy się to, że naród polski miał przestać istnieć? Gdyby III Rzesza istniała nie 12 lat, a 50 lat, Polaków by już nie było
 • aaa
  31.08.2014 12:48
  Może przy okazji apel do organizacji syjonistycznych, które obecnie szkolą i finansują zadymiarzy do wywoływania rewolucji, w tym w Kijowie. W Kijowie znani jako "nacjonaliści" czy banderowcy.

  http://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2014/03/04/ukrajina-pravy-sektor-jsou-zide/Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy