Reklama

Młodzi i utalentowani

Akordeon, trąbka i fortepian rozbrzmiały w studiu koncertowym Polskiego Radia na inauguracyjnym koncercie w ramach X Ogólnopolskiego Festiwalu "Sierpień Talentów".

Co roku w "Sierpniu Talentów" bierze udział wielu młodych artystów. W tym roku w pierwszy dzień festiwalu, 20 sierpnia, swój talent zaprezentowała czwórka finalistów ogólnopolskiego konkursu Młody Muzyk Roku.

Na akordeonie grał Bartosz Kołsut, który już za kilka dni rozpocznie naukę w klasie maturalnej. W bieżącym roku zwyciężył w konkursie Młody Muzyk Roku i zaprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. Utworem Andrzeja Krzanowskiego "Katedra" rozpoczął koncert inauguracyjny. Bartosz zaprezentował również utwory rosyjskich artystów - "Scherzo-Toccatę" Piotra Londonowa oraz część III „Dońskiej rapsodii” Wjatcheslava Siemionova.

Razem z Joanną Kubas grającą na fortepianie także Wojciech Kaszuba zaprezentował swój talent muzyczny. Do każdego z utworów wybrał inną trąbkę. Po piccolo sięgnął do II i III części "Koncertu D-dur na trąbkę" Giuseppego Tartiniego. Na trąbce B zagrał utwór Eugenne'a Bozza "Rustiquez". Trąbkę C wybrał do zaprezentowania "Intrady" Arthura Honeggera.

Niestety, z powodu choroby nie mógł wystąpić Mateusz Doniec. Za niego w akordeonowym duecie z Bartoszem Kołsutem wystąpił Tomasz Gieroń, tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Zagrali jeden z utworów Andrzeja Krzanowskiego.

Podczas festiwalu, który będzie trwał do końca sierpnia, zaprezentuje się jeszcze wielu młodych wykonawców. W czwartek w Bibliotece Śląskiej, podczas koncertu "Sztuka pięknego śpiewu", artyści pochwalą się sopranem i barytonem. W sobotę kościół św.św. Apostołów Piotra i Pawła będzie gościć Męski Zespół Wokalny "Kairos", który wykona muzykę kościelną, cerkiewną, gruzińską i ormiańską. W kalendarzu festiwalu znajdują się też takie koncerty, jak: "Muzyka - moja miłość", "Fantazja na skrzypce, altówkę i akordeon", "Technika i ekspresja" oraz "Młodzi wirtuozi fortepianu". Wykonawcy zaprezentują się m.in. w Muzeum Archidiecezjalnym oraz Miejskim Domu Kultury w Katowicach. Cykl koncertów zamknie, w niedzielę 31 sierpnia, program operowy o tytule "Anioły i demony".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..