Nowy numer 42/2018 Archiwum

Rocznica masakry w Mysłowicach

Po tym rozlaniu krwi górników, ich żon i dzieci - wybuchło I powstanie śląskie.

W sobotę 16 sierpnia odbyły się uroczystości związane z 95. rocznicą wybuchu I powstania śląskiego.

Przed pomnikiem przy kopalni Mysłowice przedstawiciele władz miasta uczcili pamięć walczących w pierwszym postaniu i podczas tzw. masakry w Mysłowicach.

Kwiaty u stóp pomnika złożyli prezydenci Edward Lasok i Grzegorz Brzoska oraz sekretarz miasta Andrzej Kijanka.

Pomnik przed którym złożone zostały wiązanki kwiatów postawiony został w sierpniu 1979 roku, ufundowali go mieszkańcy Mysłowic w 60. rocznicę wybuchu powstania dla bojowników o polskość Kopalnia Mysłowice   Kopalnia Mysłowice Danuta Sowa Śląska.

Na tymże dziedzińcu przed kopalnią 15 sierpnia 1919 roku rozegrały się pierwsze krwawe walki powstańcze. Pomnik upamiętnia tamte wydarzenia. Zginęło tam wówczas sześcioro dorosłych i dwóch młodocianych, z grupy ludzi, którzy przyszli przed bramę Myslowitzgrube. Było tam około ok. 3 tys. górników z żonami i dziećmi. Oczekiwali na wynagrodzenia za pracę, jednak władze kopalni opóźniały wypłaty. Wojsko niemieckie, które otaczało teren kopalni, nie dopuściło robotników za bramę, na podwórze zakładu. Kiedy ostatecznie tłum wtargnął za wrota, wojsko otwarło ogień.

Ta masakra pogorszyła - i tak już złe - nastroje wśród robotników i przyspieszyła wybuch I powstania śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • svatopluk
    18.08.2014 07:57
    Tak, to była masakra. Takich było w całych Niemczech jednak więcej. Sytuacja po przegranej wojnie była katastrofalna i ludzie nie mieli z czego żyć. Na Górnym Śląsku stała się jednak pretekstem dla ruchu polskiego by chwycić za broń. I i II powstania ukazały jednak słabość tego ruchu. Dopiero III osiądneło większą skale. Głównie jednak poprzez zaangażowanie się państwa i wojska polskiego w konfikt. Setki oficerów, tysiące ochotników i niezliczona ilość przesyłanej broni doprowadziły do wojny domowej. p.s. w Mysłowicach to jednak Niemcy wygrali plebiscyt.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy