Wieczór poświęcony Wojciechowi Kilarowi odbędzie się za tydzień w Żorach. Będzie miał charakter modlitewno-muzyczny.
Zaplanowano go na 22 sierpnia na godz. 19 w ramach festiwalu „Fide et Amore”, w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żorach-Kleszczowie. – Będziemy odmawiać Różaniec w intencji pana profesora Wojciecha Kila- ra. A pomiędzy dziesiątkami usłyszymy sonaty obrazujące poszczególne tajemnice – zapowiada ks. dr Wiesław Hudek, dyrektor artystyczny festiwalu. W programie są utwory Heinricha Ignaza Franza von Bibera (1644–1704), Gottfrieda Fingera (1655/60–1730) i Augusta Kühnela (1645–1700).
Będzie to już IV wieczór Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore”. Koncerty odbywają się zawsze w piątki o godz. 19 w różnych kościołach Żor oraz – w przypadku jednego wieczoru – w kościele w Suszcu. Tak będzie co tydzień aż do 26 września, kiedy w żorskim kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika (ul. Boryńska 45) zabrzmią dźwięki koncertu finałowego. Wystąpi tam wtedy znakomity Immortal Bach Ensemble z Lipska, zespół, który tworzą profesjonalni śpiewacy soliści z Niemiec, Szwajcarii, Niderlandów i Skandynawii. – To zespół bardzo wyjątkowy. Przygotował ciekawy program z muzyką skandynawską, prawie nieznaną w Polsce – zdradza ks. Hudek. 8 sierpnia, podczas koncertu w czasie festiwalowego wieczoru nr II w kościele w Żorach-Kleszczówce, wystąpił zespół Cinquecento Renaissance Vokal. Pięciu muzyków z kilku państw zachodniej Europy wykonywało a cappella renesansową muzykę liturgiczną. – To muzyka, w której jest miejsce na piękno i cierpienie – komentował między utworami ks. Hudek. – Jest w niej droga do piękna, jest uwolnienie od zgrzytu, chaosu, brzydoty i wreszcie grzechu. Oto muzyka, która wielbi Boga. A zatem słuchaj dalej i przyjmuj!
Program festiwalu
15 sierpnia – Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”, kościół św.św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (ul. Garncarska 16); 22 sierpnia – koncert dedykowany śp. prof. Wojciechowi Kilarowi „Różaniec w intencji mistrza”, kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Żorach-Kleszczowie (ul. Pszczyńska 50); 29 sierpnia – „W-niebo-wstąpienia muzyczne”, kościół Niepokalanego Serca NMP w Żorach-Rowniu (ul. Wiśniowa 9); 5 września – koncert dedykowany śp. bp. Tadeuszowi Szurmanowi, kościół ewangelicko-augsburski pw. Zbawiciela w Żorach (ul. Osińska 4); 12 września – „Modlitwa z Vivaldim”, kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu (ul. św. Jana 55); 19 września – koncert połączony z rozstrzygnięciem I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego, kościół św. Jadwigi Śląskiej w Żorach-Baranowicach (ul. Strażacka 3); 26 września – koncert finałowy, kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach (ul. Boryńska 45).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się