Nowy numer 38/2018 Archiwum

Pacjent zginął wskutek ran postrzałowych

Przyczyną śmierci pacjenta awanturującego się w szpitalu miejskim w Rudzie Śląskiej były rany postrzałowe z broni użytej przez interweniujących w placówce policjantów - wynika z opinii biegłych.

Do zakończonej tragicznie interwencji doszło w połowie lipca. 56-latek, który był po operacji, wyrwał sobie wenflony i dreny i uciekł z oddziału do pomieszczeń kuchennych, gdzie znalazł dwa noże. Policjanci oddali strzały, gdy mężczyzna zaczął ich atakować, wcześniej użyli gazu i pałki. Po zajściu pacjent z ranami postrzałowym uda i miednicy trafił na salę operacyjną. Krótko później zmarł.

Wstępna ekspertyza biegłych po przeprowadzonej sekcji zwłok jako przyczynę śmierci wskazała wykrwawienie, nie było jednak wiadomo, czy chodzi o rany doznane podczas policyjnej interwencji czy też te wcześniejsze, po których mężczyzna trafił do szpitala.

Teraz biegli doprecyzowali opinię. "Ocenili, że przyczyną zgonu były obrażenia na skutek postrzałów, a w szczególności rana uda, z uszkodzeniem tętnicy udowej" - powiedział w poniedziałek PAP prok. Piotr Żak z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która bada sprawę pod kątem przekroczenia uprawnień przez policjantów i nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta. Prokuratura w Rudzie Śląskiej prowadzi natomiast śledztwo w sprawie czynnej napaści na funkcjonariuszy.

Jak powiedział prok. Żak, śledczy chcą przesłuchać policjantów, jednak dotychczas nie było to możliwe ze względu na wstrząs psychiczny, jakiego doznali po strzelaninie w szpitalu. Prokuratura chce też uzyskać pełną opinię toksykologiczną, która być może wyjaśni przyczyny agresywnego zachowania pacjenta. Na razie wiadomo, że nie był pod wpływem alkoholu.

Według wcześniejszej relacji policji 56-latek przebywał w rudzkim szpitalu po zabiegu operacyjnym. Wieczorem wyrwał sobie wenflony i dreny i wybiegł z oddziału chirurgicznego, wybijając po drodze ręką szybę w drzwiach. Uciekł do pomieszczeń kuchennych, gdzie znalazł dwa noże.

Wezwani policjanci znaleźli go po śladach krwi w pomieszczeniu piwnicznym. Gdy wezwali go do odrzucenia noży i podporządkowania się ich poleceniom, pacjent miał zacząć zachowywać się jeszcze bardziej agresywnie. Funkcjonariusze dwukrotnie użyli gazu obezwładniającego, a potem też pałki. Według ich relacji nie przyniosło to rezultatu - mężczyzna zaatakował policjanta, a wówczas drugi funkcjonariusz strzelił, raniąc go w udo. Także wtedy 56-latek walczył. Jego obezwładnienie okazało się możliwe dopiero po drugim strzale - w miednicę.

Bezpośrednio potem pacjent został przewieziony na salę operacyjną. Nocą policja dostała informację, że mężczyzna zmarł. Był on mieszkańcem Rudy Śląskiej, nie był wcześniej notowany przez policję.

Przedstawiciele rudzkiego szpitala ocenili, że zachowanie 56-latka spowodowało "ewidentne zagrożenie życia i zdrowia pacjentów oraz personelu medycznego". Nie podawali, w jakich okolicznościach pacjent tam trafił, jakie było jego wcześniejsze zachowanie.

« 1 »

Zobacz także

 • Podpisany
  04.08.2014 14:20
  Tak mało ćwiczą strzelanie, a tak celnie. Szkoda, że nie w tego co trzeba. Ale ci w których trzeba mogą oddać. Swoją drogą na tysiącach domów w Polsce są tabliczki "ochrona" taka czy inna i NIKT nie odważył się na tabliczkę "Ochrania policja państwowa". Wstyd?
  doceń 1
 • też chory
  04.08.2014 14:37
  zamordowali chorego człowieka, którego mieli obowiązek chronić. Uciekł przed nimi do piwnicy, schował się pod schodami a wytropili go i zastrzelili jak wściekłego psa.
  doceń 2
 • aaa
  04.08.2014 16:24
  Pacjent z nożem kuchennym ogłuszony gazem, w piwnicy, gdzie nikogo nie było stwarzał zagrożenie. Ciekawe komu je stwarzał. Czy zagrożeniem dla obywateli nie są takie a nie inne osoby przyjmowane do policji.
  doceń 1
 • mis
  04.08.2014 18:45
  aż plakac sie chce , co te niedouczone matoły przyjete na "panstwową posade" po znajomosci, zrobiły. moj Ojciec lezal w tym szpitalu. chory na Altzhaimera szpikowany był psychotropami bo wszedl do damskiej sali ( miał wtedy 79 lat) , nie napastowal pacjetek tylko zapomnial gdzie lezy. szybko Go stamtad zabralam...
  A dlaczego nie odwołali dytektora szpitala za brak podstawowej opieki nad pacjentem po operacji.. wiele pytań, smutno , bo teraz z pacjenta-ofiary robią bandziora, Modle sie za jego duszę-oraz za jego rodzine. Trudno sobie wyobraźić ich ból-podwojny. Stratę oraz takie medialne kłamstwa i bezkarność zabójców.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama