Nowy numer 2/2021 Archiwum

Lekcja historii na Mariackiej

"Polska Walcząca" - taki tytuł nosi wystawa stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej. Można ją oglądać na ulicy Mariackiej w Katowicach do 29 sierpnia.

Ekspozycja pod nazwą "Polska Walcząca" odbywa się w całym kraju. W poszczególnych miastach Polski, oprócz części ogólnej stworzonej przez dr. Pawła Rokickiego, przygotowana została część regionalna. Autorem fragmentu dotyczącego województwa śląskiego jest Tomasz Gonet.

- Wystawa dotyczy fenomenu, jakim było Polskie Państwo Podziemne, wyjątkowe w całej Europie. Ukazane zostały wydarzenia począwszy od konspiracji w 1939 r., poprzez powstanie warszawskie i żołnierzy wyklętych walczących po 1944 r. Ostatnią częścią są zdjęcia z kwatery Ł na Powązkach w Warszawie, gdzie prowadzone były prace ekshumacyjne, mające na celu zidentyfikowanie wielu bohaterów Polski Walczącej – mówił na otwarciu ekspozycji Jan Baster, pełniący obowiązki dyrektora IPN w Katowicach.

Regionalna część wystawy stworzona w Katowicach składa się z pięciu paneli tematycznych przedstawiających m.in. wojnę obronną w 1939 r. na przykładzie Katowic, przebieg akcji „Burza” w regionie czy kształtowanie się władzy komunistycznej na Śląsku. - Do czternastu tematycznych plansz części ogólnopolskiej dołączyliśmy pięć własnych. Mówią one o funkcjonowaniu państwa podziemnego w naszym wymiarze. Rewers każdego plakatu stanowi sylwetkę wybranej osoby związanej z państwem podziemnym - opowiadał Tomasz Gonet.

W inauguracji ekspozycji udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz miejskich. Na ulicy Mariackiej zjawili się m.in. Andrzej Gościniak, przewodniczący sejmiku, Piotr Spyra, wicewojewoda śląski oraz Michał Luty, wiceprezydent Katowic.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama