Cztery kilo szczęścia

W Rudzie Śląskiej urodziły się czworaczki. Dzieci - dwie dziewczynki i dwóch chłopców - przebywają obecnie na oddziele intensywnej terapii. Ich stan jest stabilny.

Czworaczki przyszły na świat w 28. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie. Według ordynatora oddziału neonatologicznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej prof. Janusza Świetlińskiego, noworodki mają problemy oddechowe typowe dla tego okresu wcześniactwa. Najmniejsze z dzieci waży 900 g, największe - 1100 g.

To nie pierwsza, ale trzecia w ciągu półtora roku czworacza ciąża, szczęśliwie rozwiązana w tym szpitalu. W kwietniu ubiegłym roku na świat przyszły tam cztery dziewczynki: Mania, Natasza, Jagoda i Tosia. Prof. Świetliński uważa, że ciąż mnogich przybywa. Jako powód takiego stanu rzeczy podaje m.in. zapłodnienie pozaustrojowe czy stymulację niepłodności.

W czwartek 24 lipca, kiedy na świat przyszły czworaczki, Szpital Miejski w Rudzie Śl. odnotował rekord liczby urodzeń. W ciągu doby przyszło na świat łącznie 25 dzieci. Obecnie na oddziale przebywa 60 noworodków.

Rudzki szpital uchodzi za dobrze przygotowany na przyjęcie wcześniaków. Od 2012 roku działa tam pierwszy na Śląsku, a drugi w Polsce bank mleka kobiecego. Ma wspierać matki, które nie mogą karmić dziecka piersią. W pierwszej kolejności bank wspomaga przedwcześnie urodzone dzieci z masą ciała poniżej 1 kg, a także pozostałe wcześniaki. W drugiej kolejności z mleka mogą korzystać dzieci urodzone o czasie, w sytuacji, kiedy laktacja u mamy jest niewystarczająca lub karmienie naturalne jest przeciwwskazane ze względów medycznych. Bank oferuje także porady laktacyjne, pomoc w ściąganiu i przechowywaniu pokarmu.

Urodziły siw 28. tygodniu ciąży.

Czytajwięcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-w-rudzie-slaskiej-urodzily-sie-czworaczki,nId,1474352#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..