GN 24/2018 Archiwum

Co dalej ze Stadionem Śląskim?

29 lipca mają zostać otwarte oferty w ponownym przetargu na dokończenie zadaszenia Stadionu Śląskiego. Wykonawca powinien być znany 4-5 sierpnia.

To już drugi przetarg na ukończenie zadaszenia stadionu po awarii z lipca 2011 r. Ogłoszenie o postępowaniu opublikowano 6 czerwca, a specyfikację - 11 czerwca. Przetarg obejmuje badanie lin, które pozostały na budowie po awarii przy podnoszeniu jego konstrukcji i określenie ich przydatności do ponownego wykorzystania, montaż konstrukcji zadaszenia widowni oraz monitoring konstrukcji. Jak powiedział dziennikarzom marszałek województwa Mirosław Sekuła, wykonawca znany będzie z początkiem sierpnia.

Koszt zadaszenia oszacowano na 45,3 mln zł. Montaż konstrukcji dachu ma być prowadzony w oparciu o wykonany przez projektanta - niemieckie biuro GMP Architekten - zmodyfikowany projekt konstrukcji zadaszenia.

Pierwszy, ogłoszony 27 marca, przetarg był efektem braku porozumienia z dotychczasowym wykonawcą - konsorcjum Hochtief Polska, Mostostal Zabrze Holding i Hochtief Construction AG. Końcem marca konsorcjum opuściło teren budowy wskutek fiaska wcześniejszych negocjacji ws. kontynuowania prac.

Właścicielem stadionu i inwestorem jego przebudowy jest samorząd woj. śląskiego. Wartość przebudowy obiektu w latach 1994-2007 wyniosła ok. 278 mln zł, a w ramach obecnej, trwającej od 2007 r. modernizacji (wraz z budową zadaszenia i wzbogaceniem o funkcję lekkoatletyczną) - dotąd ok. 380 mln zł. Kontynuacja budowy według obecnego projektu ma kosztować jeszcze ok. 200 mln zł (pieniądze z kredytu).

Przeczytaj także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama