Nowy numer 3/2021 Archiwum

Co dalej ze Stadionem Śląskim?

29 lipca mają zostać otwarte oferty w ponownym przetargu na dokończenie zadaszenia Stadionu Śląskiego. Wykonawca powinien być znany 4-5 sierpnia.

To już drugi przetarg na ukończenie zadaszenia stadionu po awarii z lipca 2011 r. Ogłoszenie o postępowaniu opublikowano 6 czerwca, a specyfikację - 11 czerwca. Przetarg obejmuje badanie lin, które pozostały na budowie po awarii przy podnoszeniu jego konstrukcji i określenie ich przydatności do ponownego wykorzystania, montaż konstrukcji zadaszenia widowni oraz monitoring konstrukcji. Jak powiedział dziennikarzom marszałek województwa Mirosław Sekuła, wykonawca znany będzie z początkiem sierpnia.

Koszt zadaszenia oszacowano na 45,3 mln zł. Montaż konstrukcji dachu ma być prowadzony w oparciu o wykonany przez projektanta - niemieckie biuro GMP Architekten - zmodyfikowany projekt konstrukcji zadaszenia.

Pierwszy, ogłoszony 27 marca, przetarg był efektem braku porozumienia z dotychczasowym wykonawcą - konsorcjum Hochtief Polska, Mostostal Zabrze Holding i Hochtief Construction AG. Końcem marca konsorcjum opuściło teren budowy wskutek fiaska wcześniejszych negocjacji ws. kontynuowania prac.

Właścicielem stadionu i inwestorem jego przebudowy jest samorząd woj. śląskiego. Wartość przebudowy obiektu w latach 1994-2007 wyniosła ok. 278 mln zł, a w ramach obecnej, trwającej od 2007 r. modernizacji (wraz z budową zadaszenia i wzbogaceniem o funkcję lekkoatletyczną) - dotąd ok. 380 mln zł. Kontynuacja budowy według obecnego projektu ma kosztować jeszcze ok. 200 mln zł (pieniądze z kredytu).

Przeczytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama