Nowy numer 12/2019 Archiwum

Sekuła: Ratujmy dzieci Donbasu

Wraz z obchodami roku poświęconego pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej w województwie śląskim prowadzona ma być akcja pomocy Ukrainie.

Marszałek Mirosław Sekuła podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał wagę sytuacji na wschodzie Ukrainy. - Nie powinniśmy się zastanawiać, jak im pomóc, a raczej, jak ratować dzieci z terenów objętych wojną - mówił.

Obszarem, o który najbardziej chodzi władzom województwa śląskiego, jest Donbas, gdzie m.in. rozegrała się Tragedia Górnośląska. W październiku 2013 roku w Doniecku, w obchodach upamiętniających wywiezionych tam Ślązaków, udział wzięli przedstawiciele naszego województwa. - Dla mnie największym zaskoczeniem było to, że mieszkańcy Doniecka pamiętają, że Ślązacy odbudowywali ich miasto. Nie mieli jednak świadomości, że pracowali tam jako niewolnicy - wspominał M. Sekuła.

Obecnie pomoc dzieciom ze wschodniej Ukrainy zapewnia m.in. Caritas Archidiecezji Lwowskiej, a pieniądze na ten cel przekazał też oddział Caritas z naszej archidiecezji. Łącznie na wakacje uda się prawie 2 tys. dzieci. Kwota, jaką przekazała Caritas Archidiecezji Katowickiej, to ponad 100 tys. euro. Więcej o tej akcji znaleźć można tutaj.

Przyszły rok ma być obchodzony w województwie śląskim jako Rok Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Szczegóły pomocy wschodniej Ukrainie, z uwagi na zmieniającą się sytuację polityczną w tym kraju, nie zostały jeszcze ustalone.

Akcję pomocy Ukrainie cały czas prowadzi także Stowarzyszenie "Pokolenie". Obecnie prowadzona jest zbiórka finansowa na transport pomocy humanitarnej dla ludności z terenów objętych walkami. Więcej znaleźć można na facebookowej stronie stowarzyszenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL