Nowy numer 3/2021 Archiwum

Alicja Knast dyrektorem połączonych muzeów

Od środy kieruje Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dyrektorem będzie przez kolejnych 7 lat.

Dotychczasowy dyrektor obu muzeów - Dominik Abłamowicz - został odwołany z obu funkcji. Odwołanie to ma związek  z niedawno wybudowaną nową siedzibą Muzeum Śląskiego, która powstała na terenie dawnej kopalni "Katowice".

D. Abłamowicz dyrektorem obu placówek był od sierpnia 2013 r. W tym czasie miał doprowadzić do otwarcia muzeum, ale - jak pod koniec czerwca tłumaczył Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego - "popadł w niemoc, jeśli chodzi o planowanie", "nie przedstawił programu funkcjonowania muzeum w nowym miejscu ani koncepcji funkcjonowania tej placówki na bazie potencjału tych dwóch instytucji muzealnych".

Wówczas poinformowano o kandydaturze Alicji Knast, znanej z kierowania dużymi projektami muzealnymi. Pracowała jako kurator-manager stałej ekspozycji w Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie, była też dyrektorem generalnym wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Alicja Knast dyrektorem połączonych muzeów   Alicja Knast Joanna Juroszek /Foto Gość A. Knast ukończyła muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała na stanowisku adiunkta w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wykładała w London Metropolitan University, była pracownikiem naukowym University of Plymouth oraz stypendystką Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Była odpowiedzialna za rozwój Muzeum Fryderyka Chopina oraz za utworzenie nowej instytucji kulturalnej w ramach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Od 1 grudnia 2011 r. była pełnomocnikiem ds. wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Od 2 lutego 2012 r. pełniła funkcję dyrektora generalnego wystawy głównej.

Nowa dyrektor jest członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów - International Council of Museums (ICOM) oraz Międzynarodowego Komitetu Muzeów i Kolekcji Instrumentów Muzycznych (ICOM-CIMCIM).

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego planowane jest na maj, czerwiec 2015 r.

Zobacz także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama