Nowy numer 39/2023 Archiwum

Sztuka ukryta pod ziemią

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego otrzymała nominację do tytułu jednego z 7 Nowych Cudów Polski w czwartej edycji plebiscytu magazynu "National Geographic Traveler".

Po raz czwarty miesięcznik "National Geographic" organizuje konkurs pod nazwą "7 Nowych Cudów Polski", który ma promować ciekawe, piękne, ale wciąż mało znane miejsca w kraju. W poprzednich edycjach zwyciężyły: Pałac w Kozłówce, Centrum Sztuki i Biznesu "Stary Browar" w Poznaniu oraz Park Krajobrazowy "Dolinki Krakowskie".

W tym roku, obok Muzeum Śląskiego, o ten prestiżowy tytuł walczy 16 obiektów z całej Polski, m.in. klasztor cystersów w Lubiążu, tężnie solankowe w Inowrocławiu czy baszta na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym. Konkurs trwa do 26 września. Głosować można za pośrednictwem strony internetowej Wydawnictwa "National Geographic".

Gmach Muzeum Śląskiego usytuowany jest na terenach dawnej kopalni "Katowice". Większość ekspozycji znajduje się pod ziemią. Mimo to wewnątrz jest widno jak w dzień. Wszystko dzięki 6 potężnym blokom doświetlającym z hartowanego szkła. Wewnątrz, poza salami ekspozycyjnymi, znajdą się: sala widowiskowa na 350 miejsc, biblioteka, pracownie muzealne, magazyny zbiorów, 3-poziomowy garaż podziemny na 360 miejsc i pomieszczenia techniczne gwarantujące zbiorom odpowiednie warunki do przechowywania.

Należy dodać, że projekt siedziby, austriackiego biura architektonicznego Riegler Riewe Architekten, zdobył również nagrodę w międzynarodowym konkursie Best Architects.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast