W centralnych uroczystościach Bożego Ciała w Katowicach wzięli udział abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, i abp senior Damian Zimoń.
Wierni czterech największych parafii Śródmieścia Katowic - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Przemienienia Pańskiego, Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz katedry Chrystusa Króla - wędrowali ulicami miasta razem w procesji Bożego Ciała. Razem z kapłanami i biskupami wyszli z kościoła Mariackiego i przeszli do archikatedry.
Procesję zakończyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Skworca. - Tradycyjnie w dzisiejszą uroczystość odbywają się procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy, procesje, które opuszczają mury i otoczenie kościołów i wyruszają na ulice miast i wsi - mówił podczas homilii metropolita katowicki. - Idziemy w procesji, aby wyznać, że wierzymy w Syna Bożego, jedynego Odkupiciela człowieka, który spełnił swoją obietnicę. Pozostał. Jest z nami aż do skończenia świata pod eucharystycznymi postaciami chleba i wina.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że zapowiedzią Eucharystii były wydarzenie i znaki na pustyni, gdy Izraelici przez 40 lat szli drogą z niewoli do wolności, z Egiptu grzechu do Kanaanu łaski, a Bóg karmił ich manną z nieba i poił wodą ze skały. - Te czterdzieści lat to symbol, a jego siłę wzmacnia liczba cztery, która w Biblii oznacza cztery strony świata, więc całą przestrzeń stworzoną przez Boga, miejsce dane człowiekowi do zamieszkania i życia - tłumaczył. - Bóg wkroczył w nasz czas, naszą przestrzeń, aby iść z nami, prowadzić nas i doprowadzić do celu, czyli do swego domu w wieczności.
Metropolita katowicki wyjaśnił, że uświęconą przez Boga przestrzeń i dany nam czas symbolizują również cztery ołtarze podczas procesji Bożego Ciała. - Szliśmy w dzisiejszej procesji, aby słyszeć o pokarmie dającym życie wieczne - mówił.
W homilii abp Skworc nawiązał też do symbolicznej daty 4 czerwca 1989 roku. - Wtedy to - po pamiętnych wyborach - rozpoczął się proces odzyskiwania wolności uwieńczony konstytucyjnym prawem obywatelskich wolności - mówił. - Korzystamy z nich głosząc Dobrą Nowinę i upominając się dziś o poszanowanie konstytucyjne prawa wolności sumienia i religii.
Metropolita tłumaczył, że korzystaniem z tego prawa jest klauzula sumienia, czyli prymat ludzkiego sumienia nad stanowionym prawem. - To prawo obywatela do sprzeciwu, do odmowy udziału w działaniach moralnie złych. Jest to prawo człowieka, obywatela, także lekarza.
Na zakończenie arcybiskup wyjawił najważniejsze wezwania płynące z uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. - Nie zapominajmy wielkich dzieł Bożych, idźmy świadomi naszych praw i wolności wytrwale i konsekwentnie w pielgrzymce wiary; adorujmy Pana i naśladujmy Go w Jego miłości miłosiernej.
Przeczytaj w całości homilię abp Skworca - Idźmy świadomi naszych praw