Nowy numer 4/2023 Archiwum

Zmarł ks. Józef Gracla

Miał 66 lat. Od 2012 r. mieszkał w Domu św. Józefa w Katowicach. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 11 w parafii św. Augustyna w Świętochłowicach-Lipinach.

Ks. Józef zmarł w środę w Górnośląskim Ośrodku Kardiologii w Katowicach-Ochojcu. Miał 66 lat, z czego 41 przeżył jako kapłan. Od 2012 roku mieszkał w domu księży emerytów w Katowicach.

Kapłan urodził się 26 marca 1949 r. w Lipinach Śląskich, święcenia diakonatu otrzymał 15 kwietnia 1973 r., a prezbiteriatu - 11 kwietnia 1974. W katowickiej katedrze udzielił mu ich bp Herbert Bednorz.

Ks. Gracla pracował jako wikary w parafiach: św. Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śląskim-Radlinie II, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowskich Górach-Strzybnicy, św. Anny w Katowicach-Janowie. W 1979 r. uzyskał tytuł magistra na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W tym roku rozpoczął służbę jako wikary w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rybniku-Popielowie. Następnie kontynuował pracę duszpasterską w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku, Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich-Kamieniu, Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach-Wesołej, św. Marii Magdaleny w Lubomi.

Ze względu na stan zdrowia otrzymał rentę inwalidzką i w 1994 r. zamieszkał w rodzinnym domu w Lipinach. W kwietniu 2012 r. przeniósł się do Domu św. Józefa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy