Nowy numer 3/2021 Archiwum

Szansa na dobry start

86 młodych osób z archidiecezji katowickiej otrzyma stypendia im. bł. ks. Emila Szramka. Uroczyste wręczenie odbędzie się w czwartek 12 czerwca o godz. 15 w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Stypendia otrzymują zdolni i pracowici uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych, uczniowie szkół średnich oraz studenci pierwszego roku. Kandydatów do stypendium zgłaszają proboszczowie parafii. W pierwszej kolejności otrzymuje je młodzież z rodzin dotkniętych bezrobociem. Stypendyści w czasie wakacji odbywają kilkudniowe spotkanie formacyjne.

Stypendia im. bł. ks. Emila Szramka początkowo przyznawała redakcja "Gościa Niedzielnego". Ponieważ potrzebujących było coraz więcej, 25 marca 2003 roku powołany został Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka, który wspomaga finansowo młodych, zdolnych, niezamożnych uczniów i studentów.

Stypendia mają podnosić szanse edukacyjne młodzieży z archidiecezji katowickiej. Zdolnym i pracowitym uczniom i studentom z uboższych rodzin umożliwiają uczęszczanie do szkół i uczelni o wysokim poziomie po to, aby w przyszłości mogli sprawować różne funkcje w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii Mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie powstań śląskich i plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry.

Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w 1999 roku, jako jeden ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Wypowiedź ks. Roberta Kaczmarka, przewodniczącego kapituły Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama