Nowy numer 3/2021 Archiwum

ŚDM wkracza do parafii

Przygotowania do ŚDM 2016 w Krakowie ruszyły na całego. Teraz potrzebne jest zaangażowanie poszczególnych parafii.

- Bardzo zależy nam, żeby w każdej parafii była grupa młodzieży, która będzie zajmowała się przygotowaniem ŚDM i przyjęciem gości - mówił ks. Marcin Wierzbicki, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży. Chodzi o tzw. parafialne centra Światowych Dni Młodzieży, w skład których wchodzić mają 3, 4 osoby. Osoby chętne do zaangażowania mogą zgłosić się do księży koordynatorów rejonowych.

W naszej diecezji powołanych zostało 7 takich rejonów: katowicki - ks. Jacek Plech, chorzowski - ks. Emanuel Pietryga, żorski - ks. Stanisław Gańczorz, tyski - ks. Adam Wycisk, rybnicki - ks. Marek Bernacki, wodzisławski - ks. Janusz Badura oraz jastrzębski (ksiądz koordynator zostanie powołany w najbliższym czasie).

Księża ci są odpowiedzialni za wszelkie inicjatywy związane z przygotowaniem ŚDM w rejonie oraz koordynują prace w parafiach. Organizatorzy podkreślają, że zaangażowanie poszczególnych wspólnot jest bardzo istotne, bo umożliwia bezpośredni kontakt z młodymi całego świata. To one w 2016 r. będą dbać o to, by poszczególne grupy zostały dobrze przyjęte. Dla młodych to także dobra okazja, by poznać  nowych ludzi oraz poćwiczyć swoje zdolności językowe. Na stronie internetowej: mlodzidlamlodych znaleźć można dokładne informacje dotyczące poszczególnych rejonów oraz namiary na koordynatorów.

- Są parafie, które już się zgłosiły do koordynatora rejonowego, do niektórych my docieramy. Ja, jako odpowiedzialny za rejon rybnicki, docieram do nich m.in. poprzez szkoły, katechetów - mówił ks. Bernacki. Podkreśla także, że ważne jest modlitewne zaangażowanie parafii. - Niech "omadlają" to dzieło, bo wiemy, że to jest rzecz najważniejsza. Modlitwa, a dopiero potem działanie.

Każdy, kto chce zaangażować się w tworzenie ŚDM 2016, może zgłosić się do swojego proboszcza, a ten do księdza koordynatora. Tak samo kapłani działający w poszczególnych parafiach mogą "wyłapywać" młodych chcących pomóc w przygotowaniach. Członkowie parafialnych centrów ŚDM będą spotykać się na comiesięcznych spotkaniach formacyjno-modlitewnych. - Chodzi o to, żeby najpierw siebie dobrze przygotować, a potem innych - mówił ks. Wierzbicki.

Uroczyste rozesłanie parafialnych centrów ŚDM oraz rozdanie dekretów dla księży koordynatorów odbędzie się 22 czerwca o 12.30 w Piekarach podczas Mszy św. na zakończenie Archidiecezjalnego Święta Młodych.

Do pomocy w organizacji ŚDM gotowość zgłosili także śląscy samorządowcy.

XXXI ŚDM w Krakowie odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 roku. Tydzień wcześniej młodzi z całego świata spotkają się w poszczególnych diecezjach na tzw. Tygodniu Misyjnym. Nasza diecezja zadeklarowała przyjęcie ok. 20 tys. pielgrzymów. Na ten czas Polska przybierze nazwę "Campus Misericordiae", a archidiecezja katowicka będzie "Górą Karmel". Od 20 do 25 lipca młodzi uczestniczyć będą w spotkaniach przygotowanych na szczeblu parafialnym oraz diecezjalnym. Będą mieszkać głównie u rodzin. W naszej diecezji pielgrzymi zamieszkają także podczas tzw. tygodnia krakowskiego (26-31 lipca), nocleg zapewnią im szkoły oraz akademiki.

Od 4 do 17 stycznia 2015 roku w archidiecezji katowickiej odbędzie się peregrynacja symboli ŚDM - krzyża oraz ikony Matki Bożej.

Zobacz także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama