Nowy numer 33/2018 Archiwum

Tusk: Chcemy uniknąć drastycznych scenariuszy

Zakończyły się rozmowy z premierem. Prace międzyresortowego zespołu ds. poprawy sytuacji w górnictwie węgla kamiennego będą trwać nadal.

- Ustaliliśmy, co jest najważniejszym komunikatem, że zespół będzie pracował dalej tak, aby w kwestii zmian organizacyjnych Kompanii Węglowej uniknąć scenariuszy drastycznych - mówił dziennikarzom premier Donald Tusk. Praca nad programami naprawczymi trwa nadal. Premier obiecał, że nie będzie zamykania trwale nierentownych kopalń. - Wbrew pozorom, nie leży w interesie państwa prosta i szybka ścieżka likwidacyjna, ponieważ tego typu drastyczne decyzje są również bardzo kosztowne, także z punktu widzenia budżetu państwa - zapewniał.

Kolejne spotkanie zespołu rządowego ds. poprawy sytuacji w górnictwie węgla kamiennego odbędzie się 16 czerwca. Narada środowiska górniczego z premierem będzie tydzień później w Warszawie. D. Tusk zapewniał, że w tym terminie będzie już znana większa liczba szczegółów dotyczących programu naprawczego, na pewno jednak na tym spotkaniu się nie zakończy. Swój program opracowuje także Kompania Węglowa.

O przebiegu spotkania poinformował dziennikarzy także Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności". Przede wszystkim pozytywnie odniósł się do zmiany zapisu dotyczącego likwidacji trwale nierentownych kopalń. Związkowcy na 16 czerwca planowali także demonstrację w Warszawie. Czy do niej dojdzie - nie wiadomo. - W najbliższy poniedziałek w południe zbierze się sztab protestacyjno-związkowy wszystkich central związkowych. Omówimy sobie dzisiejsze spotkanie, strategię na kolejne dni, kolejne spotkania. Jutro przed nami spotkanie w Warszawie dotyczące programu dla górnictwa i ustawy dla górnictwa w latach 2016-2027 - mówił.

J. Grzesik zapewniał, że strona społeczna przyjmuje wariant zmian organizacyjnych. - Od wielu lat mówiliśmy o konieczności powiązania producentów węgla, czyli spółek węglowych, z producentami energii i ich dystrybutorami. Odniósł się także do koncepcji państwowych składów węgla. - Na pewno nie jest to pomysł zły i oderwany od rzeczywistości. Zupełnie inaczej mógłby wyglądać wizerunek polskiego węgla, jeśli byłby on kontrolowany przez państwo. W tej chwili jest bałagan, nasz surowiec konkuruje z naszym surowcem, na pewno państwowe składy węgla mogłyby tego typu konkurencję wyeliminować - twierdził.

Spotkanie premiera Tuska i delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych oraz pracodawców z branży wydobywczej odbywało się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Oprócz premiera, stronę rządową reprezentowali wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki i szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki.

Raport międzyresortowego zespołu dotyczy 5 obszarów, m.in. utworzenia krajowej sieci sprzedaży węgla, ograniczenia importu węgla z zagranicy oraz kwestii zmniejszenia obciążeń publicznoprawnych dla branży.

Kilkanaście dni temu do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy w sprawie odroczenia płatności zobowiązań Kompanii Węglowej wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które spółka odziedziczyła po dawnych spółkach węglowych. Projekt ten także stanowi realizację postulatu zgłoszonego przez stronę społeczną.

Zobacz także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama