Trzy, dwa, jeden... Ruszyła wielka ewangelizacja Rybnika! Na czele bł. Piotr Jerzy Frassati w znaku relikwii.
Kiedy w szkole padło to hasło, jeden z uczniów zarzucił nam: „Znowu będziecie nawracać?” – opowiada ks. Krzysztof Nowrot, wikary parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku. – Nie. Będziemy budzić w ludziach duchowe wartości, świadomość posiadania własnych licznych talentów. Kiedy je odkryją, być może odkryją ich Twórcę.
Życie pełną parą
To precedens na skalę archidiecezji. Księża, wspólnoty, grupy działające na terenie wszystkich rybnickich parafii łączą się w działaniach ewangelizacyjnych i modlitwach za miasto. Zjednoczył ich młody Włoch, alpinista, apostoł miłosierdzia... zmarły w 1925 roku w Turynie. Piotr Jerzy Frassati. W 1990 roku beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II i ogłoszony patronem młodzieży. Jego relikwie peregrynują teraz po rybnickich parafiach, szkołach, zakonach, a ich „właściciel” wstawia się za mieszkańcami Rybnika. Ewangelizacja nie polega na przymusowym nawracaniu z krzyżem i mieczem. To raczej propozycja nowej jakości życia z Chrystusem, z jaką wychodzimy do zblazowanego świata. Oferta kochania i bycia kochanym bez końca. Bez odrzucania w kąt swoich marzeń. – Piotr Jerzy Frassati nie zrezygnował z pasji życia, przyjaźni czy rozrywki – mówi ks. Krzysztof. – Potrafił jednak połączyć to, co ziemskie, z wielkim pragnieniem świętości. Ewangelia nie kłóci się z życiem pełną parą, ale jest pomocą w ustawieniu odpowiedniej hierarchii wartości. Co żyjący sto lat temu, w innej przestrzeni geograficznej, człowiek ma dziś do zaoferowania? – Życie Frassatiego wcale nie odbiega znacząco od tego, które jest dzisiaj udziałem znanych mi młodych ludzi – przekonuje ks. Nowrot. – Żył bardzo intensywnie, można powiedzieć – w biegu. Gdybyśmy prześledzili historię, Włochy u progu XX wieku, z ich problemami politycznymi, bezrobociem, wyzyskiem robotniczym, są państwem podobnym do dzisiejszej Polski. Frassati i jego rówieśnicy musieli się konfrontować z ówczesną rzeczywistością, jak współczesna młodzież musi się zmierzyć z osobistymi trudnościami.
Kluczem miłosierdzie
Opiekun rybnickiej ewangelizacji wraz z delegacją młodych ludzi z Towarzystwa Ciemnych Typów omadlał dzieło ewangelizacji Rybnika w miejscu, gdzie rozkwitała świętość Piotra Jerzego. – Byliśmy w Turynie, Rzymie i Lugano – opowiada ks. Nowrot. – W Rzymie ojciec święty Franciszek pozdrowił „młodzież z Rybnika, kroczącą śladem Pier Giorgia Frassatiego”. W Lugano bp Valerio Lazzeri pobłogosławił nam i wpisał się do Towarzystwa Ciemnych Typów (założonego przez bł. Frassatiego, powołanego do życia również w archidiecezji katowickiej – przyp. red.). Biskup Lugano, zwracając się do przedstawicieli Ciemnych Typów, życzył im, by „Zmartwychwstały rozświetlał i wspomagał przez swego Ducha zaangażowanie i świadectwo tego zacnego stowarzyszenia”. – W Lugano rektor seminarium duchownego także zadał to pytanie o aktualność duchowości bł. Frassatiego – przypomina sobie ks. Nowrot. – I wtedy właśnie padła odpowiedź ze strony młodych, którzy powiedzieli, że kluczem do odczytania jego świętości jest hasło „miłosierdzie”. To był człowiek całym sobą „frontem do innych”. Ci, którzy dziś idą jego tropem, podkreślają, że całkowite oddanie drugiemu nie sprawia, że traci się siebie, przeciwnie – zyskuje się więcej, niż się samemu dało.
Krzewiciele świętości
24 maja rybnicki rynek wypełni chwała Pana. To tu nastąpi apogeum wielkiej ewangelizacji miasta. Będą festyn rodzinny, świadectwa życia z Jezusem i duża dawka uwielbienia płynąca ze sceny. Szczyt jednak nastąpi w bazylice św. Antoniego, gdzie o 18.00 zostanie odprawiona Msza św. za Rybnik i jego mieszkańców pod przewodnictwem abp. seniora Damiana Zimonia. Swoją obecność zapowiedziały siostrzenice bł. Piotra Jerzego Frassatiego, Wanda i Gracja, ambasadorki jego świętości. Odwiedzą Zespół Szkół Technicznych, edukujący m.in. przyszłych górników. – Frassati zrezygnował z kariery dziennikarskiej, bo chciał być blisko górników, dla nich pracować – mówi ks. Nowrot. – Razem z jego siostrzenicami odwiedzimy podopiecznych w ośrodku pomocy społecznej Caritas w Knurowie. Tam będzie z nami też Piotr Jerzy w znaku relikwii. 24 maja na rybnickim rynku odbędą się festyn rodzinny i koncert ewangelizacyjny. Rozpoczęcie w południe zabawą dla rodzin. O 15.00 koncert uwielbienia w wykonaniu Wspólnoty Jezusa Miłosiernego, chóru Rybnickich Wieczorów Chwały i zespołu RiO-Gospel. O 18.00 w bazylice św. Antoniego Msza św. w intencji miasta.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się