Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ewangelicy mają nowego biskupa

Został nim ks. dr Marian Niemiec. Zastąpił zmarłego w styczniu bp. Tadeusza Szurmana.

Ks. dr Marian Niemiec z Opola na zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburgskiego diecezji katowickiej został wybrany w sobotę, podczas diecezjalnego synodu wyborczego w Katowicach. Wybory prowadził zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. Za kandydatem zagłosowało 65 z 80 obecnych synodałów. Synod diecezjalny jest najwyższą władzą diecezji. W jego skład wchodzą wszyscy czynni duchowni diecezji oraz świeccy przedstawiciele każdej parafii.  

Biskup elekt zastąpi na stanowisku bp. Tadeusza Szurmana, który zmarł w styczniu tego roku. Ks. Niemiec ma 53 lata, swój urząd obejmie w czasie uroczystego nabożeństwa w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Data nie jest jeszcze znana.

Ks. dr Marian Niemiec urodził się w 1961 r. w Kobielicach k. Pszczyny. Jest żonaty, ma córkę i syna. Ukończył teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, został ordynowany w 1985 r. w Mikołowie. W pracy duszpasterskiej był wikariuszem parafii w Starym Bielsku, następnie w Opolu, gdzie w 1993 r. został wybrany na proboszcza. W latach 2002-2012 pełnił obowiązki radcy Rady Diecezjalnej Diecezji Katowickiej. Odbył studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. W 2007 r. otrzymał tytuł doktora teologii ekumenicznej. Od 2004 r. jest prezesem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Od 2006 r. - członkiem Synodu Kościoła z listy duchownych. Był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Kościoła. W 2011 r. został wybrany na urząd radcy konsystorza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy