Nowy numer 48/2023 Archiwum

Co Bóg złączył

Obchodzicie w tym roku jubileusz zawarcia małżeństwa? Nie może was zabraknąć w maju w katowickiej katedrze. Pierwszy raz, w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, będzie miało miejsce Archidiecezjalne Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich.

Małżonków będzie witać na schodach katedry góralska kapela. Otrzymają też specjalne kotyliony z wpisaną rocznicą, którą świętują. To wszystko będzie się działo 18 maja. W dniu rozpoczęcia Metropolitalnego Święta Rodziny odbędzie się wspólne świętowanie jubileuszy małżeńskich podczas Mszy św. o godz. 12. W czasie liturgii jubilaci odnowią swoje przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie otrzymają indywidualne błogosławieństwo.

Pomysł na wspólne świętowanie jubileuszy w  katedrze wziął się z... zazdrości. Jak wyjaśnia ks. Jarosław Ogrodniczak z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej, małżonkowie często jeżdżą do takich miejsc, jak sanktuarium w Leśniowie, gdzie przeżywają jubileusze małżeńskie i otrzymują indywidualne błogosławieństwo. – Pomyślałem sobie, że my też to potrafimy zrobić z odpowiednią rangą, znaczeniem i oprawą – mówi ks. Ogrodniczak. Duszpasterz ma nadzieję, że z tego pomysłu skorzystają proboszczowie w archidiecezji i spróbują podobnie robić w parafiach. W niektórych już tak się dzieje. – Czymś innym jest przeżywanie jubileuszu w gronie tak wielu par. To pokazanie siły małżeństwa i promocja wierności – dodaje ks. Jarosław. Spotkanie ma być okazją do podkreślenia jedności małżonków, mimo różnych kryzysów i słabości, z którymi się borykają. Ksiądz Ogrodniczak zapowiada niespodziankę, która będzie czekała na świętujące małżeństwa. Oprócz niej po uroczystości w katedrze zagra kapela „Jetelinka” z Trójwsi. Będą też kołocz i kawa, czyli – jak zapowiadają organizatorzy – „takie małe wesele” na placu katedralnym. Gdyby komuś przyszła ochota zatańczyć, to będzie to jak najbardziej na miejscu. W przygotowanie wspólnego świętowania jubileuszy włączają się małżeństwa z Domowego Kościoła oraz narzeczeni, którzy brali udział w kursach projektu „Przed nami małżeństwo”. 

Akcja o nazwie "Co Bóg złączył" odbędzie się po raz pierwszy w naszej archidiecezji. Dlatego konieczne są zgłoszenia par małżeńskich chcących w katedrze wspólnie świętować swoje jubileusze, aby orientacyjnie znać liczbę chętnych. Zapisy już się rozpoczęły i będą trwały aż do 18 maja. Małżonkowie mogą przyjść z całym rodzinami, aby wspólnie podejść do błogosławieństwa. Można zgłaszać się telefonicznie: 783 885 502 lub przez internet za pomocą formularza na stronach: archidiecezja.katowice.plprzednamimalzenstwo.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy