29 kwietnia ulicami Katowic przejdzie manifestacja górniczych związków zawodowych. Organizatorzy spodziewają się ok. 15 tys. uczestników. Zablokują miasto na 5 godzin.
"Likwidacja kopalń to utrata dziesiątek tysięcy miejsc pracy oraz degradacja społeczna i gospodarcza całego regionu" - pisze szef Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. W swoim apelu do członków "Solidarności" ostrzega, że widmo likwidacji kopalń staje się coraz bardziej realne. Kilka dni temu Kompania Węglowa poinformowała o zamiarze wprowadzenia od 28 kwietnia do 5 maja przestoju produkcyjnego. Zgodnie z tą zapowiedzią kopalnie stanęły. - To wygląda na wstęp do zamykania kopalń, co w konsekwencji spowoduje utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Jedno miejsce pracy na dole generuje kilka etatów w otoczeniu górnictwa. Likwidacja kopalń oznaczać będzie społeczną i gospodarczą degradację całego regionu - podkreśla Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej "Solidarności".
Jeden z kluczowych postulatów Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego dotyczy opracowania strategii bezpieczeństwa energetycznego Polski w oparciu o elektrownie węglowe. - Węgiel to jedyny surowiec energetyczny, którego mamy pod dostatkiem i nie musimy kupować go za granicą. Tymczasem w sytuacji, gdy nasze spółki węglowe mają coraz większe problemy ze sprzedażą węgla, co roku kilkanaście milionów ton tego surowca trafia do naszego kraju zza granicy, głównie z Rosji. Dzieje się to przy przyzwoleniu rządzących. Stanowczo domagamy się, aby rząd zaczął realnie dbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ono powinno być oparte na polskich nośnikach energetycznych i polskich elektrowniach - zaznacza szef górniczej Solidarności. W manifestacji weźmie udział przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.
W związku z manifestacją lepiej dziś unikać centrum Katowic. Urzędnicy katowickiego magistratu apelują do mieszkańców i kierowców o omijanie ścisłego śródmieścia Katowic w godzinach manifestacji oraz o nieparkowanie samochodów na trasie przemarszu. Protest rozpocznie się już o godz. 9. rano na placu Sejmu Śląskiego i placu Chrobrego. Potem górnicy przemaszerują ul. Lompy i Powstańców pod siedzibę Kompanii Węglowej. Stamtąd przejdą później ul. Damrota przed budynek Katowickiego Holdingu Węglowego. Następnie manifestujący pójdą ul. Warszawską, Szkolną, Moniuszki, Uniwersytecką i Roździeńskiego aż do placu przed Spodkiem, gdzie odbędzie się wiec, po którym protest się zakończy. Manifestacja potrwa mniej więcej do godz. 14.