Historię tworzą ludzie. Każdy człowiek ma wpływ na to jak żyje się innym. I jest odpowiedzialny zarówno za pokój, jak i za zbrodnie.
Tak mówił Mirosław Domin do osób zgromadzonych w siemianowickim Muzeum Miejskim.
- Od lat z ramienia Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem współpracuję z siemianowickim muzeum. Co roku w kwietniu, miesiącu pamięci, staramy się znaleźć ekspozycję pokazującą jakieś oblicza Holokaustu - opowiada M. Domin. - Ponieważ wystawy te mają służyć również jako tło dla lekcji muzealnych staramy się wybrać taką tematykę, by zainteresować młodzież. Dlatego prezentujemy losy zwykłych ludzi, najczęściej młodych, na których życiu wojna odcisnęła niezatarte piętno. W tym roku przedstawiamy Annę Frank, rówieśnicę współczesnych gimnazjalistów, której młodość odebrał Holokaust.
Wystawa "Oblicza Holokaustu. Anna Frank - opowieść współczesna" składa się z kilkunastu plansz, na których prezentowane są zdjęcia Anny i jej rodziny, Holandii pod okupacją niemiecką oraz wojsk hitlerowskich.
- Ekspozycja powstała w Muzeum Anny Frank w Amsterdamie. Zdjęcia, które pokazujemy, są unikatowe. Nie można ich znaleźć ani w książkach, ani w Internecie - mówi Krystian Hadasz, dyrektor siemianowickiego muzeum. - Wystawa jeździła już po Polsce. Do nas dotarła dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. dr. H. Jordana w Siemianowicach Śląskich. To oni namówili Edwarda Skubisza, autora ekspozycji, aby przyjechał właśnie do nas. Pan Edward, który jest synem żołnierza dywizji gen. S. Maczka, w trakcie wernisażu opowiadał o swojej działalności edukacyjnej. Prowadzi on bowiem Fundację „Dom Pokoju” we Wrocławiu zajmującą się budowaniem świadomego społeczeństwa - dodaje dyrektor.
Wystawę można oglądać w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich do 10 maja. Przyjmowane są również zapisy na lekcje dla uczniów od V klasy szkoły podstawowej.