Nowy numer 09/2024 Archiwum

Jak przetrwać na pustyni przejdź do galerii

Uczniowie dwóch górnośląskich szkół, które noszą imię ks. Franciszka Blachnickiego, wzięli udział tej wiosny w spotkaniu w Krościenku.

To uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35 w Rybniku-Chwałowicach i Gimnazjum nr 8 w Jastrzębiu-Zdroju. Zwiedzili centralę Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem w Pieninach. Ten ruch, czyli oazę, założył śląski ksiądz Franciszek Blachnicki, kandydat na ołtarze. Uczniowie szkół, którym patronuje, spotykają się regularnie w Krościenku na świętowaniu jego rocznicy urodzin (przyszedł na świat 24 marca 1921 roku w Rybniku).

W tym roku w Pieniny dotarli uczniowie z 5 takich szkół: z Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Krakowa, Nowego Sącza i Jodłowej. Młodzież z Jastrzębia i dzieci z Rybnika dali tam przedstawienia na temat patrona ich szkoły.

- Myślę sobie, że niestety, skoro jest oaza, to jest i pustynia. Ale pustynia jest tylko wtedy groźna, kiedy nie ma oaz - mówił chłopak, który odgrywał rolę kardynała Karola Wojtyły odwiedzającego ks. Blachnickiego i młodzież na letnich rekolekcjach oazowych. To fragment przedstawienia dzieci z SP nr 35 w Rybniku. Ten występ, wraz z rapowanymi piosenkami z tekstami napisanymi przez dzieci, będzie można jeszcze zobaczyć w Poniedziałek Wielkanocny w sanktuarium św. Teresy w Rybniku-Chwałowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy