Ponad pół tysiąca młodzieży przyjechało do katedry w Sosnowcu. Wzięli udział w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży i odebrali "Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia".
Do katedry przyjechali duszpasterze z młodzieżą ze wszystkich stron diecezji. Byli też przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II. W diecezji sosnowieckiej jest ich 15. Oprócz dyrektorów szkoły reprezentowali uczniowie i poczty sztandarowe. Na początku spotkania zespół "Pielgrzym" przedstawił montaż słowno-muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II. Zespół jest wyjątkowym zjawiskiem w skali całej diecezji, bo tworzą go ludzie z najróżniejszych jej miejscowości. Potem młodzi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.
- Gdy patrzymy na ten współczesny świat, to z bólem musimy stwierdzić, że postępuje dechrystianizacja - powiedział podczas homilii. Biskup sosnowiecki dodał, że często spotykamy się ze sprzeciwem wobec Boga, który przecież jest bogaty w miłosierdzie. Wyjaśnił, że powodem sprzeciwu myślenie człowieka, który siebie samego uważa za pana całego świata.
- Człowiek myśli o sobie "jestem potężny" i żyje tak, jakby Boga nie było, żyje wbrew Jego woli, sprzeciwiając się Temu, który bogaty jest w miłosierdzie - podkreślił bp Kaszak. Przypomniał, że to Bóg ustanowił porządek świata, w którym teraz panujące idee nie zawsze są zgodne z Ewangelią. Kaznodzieja zaznaczył, że wśród nich brakuje idei miłosierdzia. - Pan Jezus nakreślając program naszego życia w kazaniu na górze powiedział, że błogosławieni - czyli szczęśliwi - są miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią - przypomniał biskup sosnowiecki. Zacytował też bł. Jana Pawła II, który mówił, że miłosierdzie przyniesie światu pokój i szczęści. Jako przykład człowieka miłosiernego bp Grzegorz wskazał św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
W czasie procesji z darami młodzież przyniosła do ołtarza lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia przywiezioną z Łagiewnik. Po Mszy św. bp Kaszak przekazał zapalone lampiony przedstawicielom szkół noszących imię Jana Pawła II oraz młodzieży reprezentującej parafie całej diecezji sosnowieckiej. Światło będzie przechowywane w parafiach do dnia kanonizacji. Wtedy każdy będzie mógł zabrać to światło do swego domu, zapalając swój znicz lub świecę. W dniu kanonizacji, czyli 27 kwietnia, cała Polska wystawi to światło do okien o 21.37.
Po zakończeniu liturgii młodzież otrzymywała przy wyjściu "Gościa Młodzieżowego", czyli numer specjalny naszego tygodnika, wydany z okazji diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w archikatedrze katowickiej i katedrze sosnowieckiej.
Pomysłodawcą "Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia" jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jej stypendyści nazywani są "żywym pomnikiem Jana Pawła II". Pod koniec marca w łagiewnickiej bazylice lampiony dla wszystkich diecezji poświęcił kard. Stanisław Dziwisz. Akcja ma przypomnieć słowa objawienia zapisane przez św. s. Faustynę, że z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Chrystusa. "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia" przekazywana w całej Polsce, a także poza jej granicami, ma pokazać niezwykły kult papieża z Polski do Bożego Miłosierdzia.