Nowy numer 24/2018 Archiwum

Muzeum (Górno)Śląskie?

Zarząd Województwa Śląskiego chce połączyć dwie placówki kulturalne w regionie. Chodzi o Muzeum Śląskie i Muzeum Górnośląskie z siedzibą w Bytomiu.

Takie rozwiązanie mogłoby uchronić bytomską placówkę przed likwidacją. Projekt zarządu poparł sejmik województwa podejmując uchwałę w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia. Jednak, według słów Aleksandry Marzyńskiej, rzeczniczki urzędu marszałkowskiego, uchwała ma charakter intencyjny i nie zamyka dalszych rozmów z miastem Bytom na temat przyszłości muzeum. Ostateczny werdykt, po głosowaniu radnych sejmiku, zapadnie nie wcześniej, niż za trzy miesiące.

Zdaniem urzędu marszałkowskiego oferta i struktura obu muzeów jest podobna, dlatego ich połączenie wzmocni potencjał merytoryczny i uatrakcyjni ofertę ekspozycyjną instytucji, dla których organizatorem jest województwo śląskie. „Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w obecnych warunkach ekonomicznych i organizacyjnych, mimo cennych kolekcji i zbiorów, nie jest w stanie uzyskać rozpoznawalności podobnej do innych muzeów, dla których organizatorem lub współorganizatorem jest Województwo Śląskie" - napisano w załączniku do uchwały.

Z takim uzasadnieniem nie zgadzają się m.in. pracownicy Muzeum Górnośląskiego oraz zaangażowana w sprawę radna sejmiku, Barbara Dziuk, zdaniem której połączenie obu placówek jest jednoznaczne z likwidacją Muzeum Górnośląskiego. Swój protest wyraziła w treści listu otwartego, w którym odwołuje się m.in. do ponadstuletniej tradycji muzeum i ewentualnych strat poniesionych przez miasto Bytom, wynikających z tej decyzji. „Likwidacja Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, to sprowadzenie miasta do parteru, sprowadzenie jego kulturotwórczej roli do przechowalni i sypialni (...), to uderzenie w gospodarkę Bytomia” – czytamy w liście. B. Dziuk obawia się, że połączenie muzeów oznaczałoby dla bytomskiej placówki przeniesienie części jej prestiżowych zbiorów do Muzeum Śląskiego. „Mam główną zasadę w życiu – cudzego nie chcę, ale swojego nie dam” – napisała radna na portalu społecznościowym.

Likwidacji sztandarowej dla miasta instytucji obawiają się także władze Bytomia. Na początku marca marszałek województwa śląskiego zaproponował, by miasto Bytom przejęło muzeum w całości lub współprowadziło wraz z urzędem marszałkowskim. Prezydent Damian Bartyla zaoferował przejęcie 51 proc. finansowania. Przyznał jednak, że w tym roku, ze względu na sytuację budżetową jest to niemożliwe. "Jesteśmy gotowi podjąć trud współprowadzenia i współfinansowania Muzeum Górnośląskiego od 1 stycznia 2015 roku" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Bytomiu.

Muzeum Górnośląskie jest jedną z najstarszych i największych placówek muzealnych w województwie śląskim. Na jego utrzymanie przeznaczono w 2014 roku ponad 3 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama