Nowy numer 21/2022 Archiwum

Skauting na Górnym Śląsku

Skauci Europy, czyli harcerze katoliccy, zapraszają wszystkich sympatyków w sobotę 29 marca do Katowic-Panewnik.

Skauting na Górnym Śląsku   Górnośląscy Skauci Europy Przemysław Kucharczak /GN FSE Skauci Europy to organizacja, która dopiero kilka lat temu weszła na Górny Śląsk i od tego czasu z wielką dynamiką się tu rozwija. Starsi kojarzą polskich katolickich harcerzy z poprzednią nazwą "Zawiszacy". Od 1995 roku działają oni jednak w ramach wielkiej rodziny Skautingu Europejskiego. Co zadziwiające, zwłaszcza w wielu krajach zachodniej Europy, gdzie ludzie masowo odchodzą od Boga, to organizacja żarliwie katolicka. Chłopcy uczą się tu od swoich starszych kolegów, że warto wspólnie rozważać Pismo Święte albo że w kieszeni zawsze trzeba mieć rzeczy najpotrzebniejsze - nóż, sznurek i różaniec... We Francji większość powołań kapłańskich pochodzi dziś właśnie z szeregów Skautów Europy.

Skauting na Górnym Śląsku   Z domkami na drzewach

Skauting przypomina też trochę polskie harcerstwo przedwojenne, gdzie młodzi byli znacznie bardziej zaangażowani w obozowe prace. Kadra nie wyręcza tu młodzieży w budowie obozu (skauci konstruują sobie przemyślne domki na drzewach) czy w przygotowaniu posiłków. Kształtuje w młodych nie tylko sprawność fizyczną, ale i życiową zaradność. Rodzice chłopców, którzy zaangażowali się w skauting, bywają zdumieni tym, że ich synowie wracają już z pierwszego letniego obozu ogromnie samodzielni i o wiele bardziej męscy. A to jest szczególnie cenne w czasach obecnego kryzysu męskości.

Dziewczyny w skautingu mają zupełnie osobne obozy i osobną formację. Z chłopakami ze swojego ruchu spotykają się tylko na tego rodzaju spotkaniach, jakie będzie miało miejsce w sobotę 29 marca w Katowicach-Panewnikach.

Plan spotkania

W Panewnikach odbędzie się Dzień Modlitw za FSE „W jedności siła” (rozwinięcie skrótu FSE to Federacja Skautingu Europejskiego). Skauci Europy z całego Górnego Śląska od rana będą maszerować przez rozciągające się na południe od Katowic lasy w stronę bazyliki ojców franciszkanów w Panewnikach. Kiedy dotrą na miejsce, o 11.30 uroczyście zawierzą swój ruch Najświętszej Maryi Pannie. W samo południe będą uczestniczyć w Mszy świętej. O 14.30 będą gry harcerskie i wilczkowe (wilczki to odpowiednik zuchów z ZHP), prowadzone przez instruktorów Skautów Europy. Na godz. 15 jest zaplanowane spotkanie rodziców i wszystkich zainteresowanych skautingiem ze Zbigniewem Mindą, pełnomocnikiem ds. rozwoju Skautów Europy. Na zakończenie o 16.30 odbędzie się apel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama