Nowy numer 21/2022 Archiwum

Pierwsze takie wydarzenie od 125 lat

Boska Liturgia w sosnowieckiej cerkwi 16 marca miała niezwykle uroczysty charakter, przewodniczył jej arcybiskup Szymon, ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej, a współcelebrowali proboszcz katedry łódzkiej ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz parafii sosnowieckiej ks. Sergiusz Dziewiatowski oraz ks. diakon Mikołaj Dziewiatowski.

Abp Szymon w swoim słowie arcypasterskim  zwrócił uwagę na potrzebę codziennej, wzajemnej miłości między chrześcijanami. Z zaniepokojeniem wyraził się też na temat sytuacji na Ukrainie, apelując o żarliwą modlitwę w intencji pokoju w tym kraju.

- Axios! Godzien! - także te słowa abp. Szymona wybrzmiały podczas modlitwy w sosnowieckiej cerkwi. W trakcie Boskiej Liturgii odbyła się bowiem chirotonia (udzielony został sakrament kapłaństwa) ks. diak. Mikołajowi Dziewiatowskiemu, który przyjął święcenia prezbiteriatu z rąk abp. Szymona. Było to wyjątkowe doświadczenie, bowiem w 125-letniej historii sosnowieckiej świątyni nigdy jeszcze nie miało miejsca.

Na 4-godzinną modlitwę przybyli prawosławni chrześcijanie od Krakowa aż po Kędzierzyn-Koźle, Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Łemkowie, Grecy. Sosnowiecka wspólnota parafialna ma bowiem charakter diaspory. Teren parafii jest bardzo rozległy, obejmuje aglomeracje śląską, rybnicką, Śląsk Cieszyński i Podbeskidzie. Powoduje to liczne wyzwania duszpasterskie, w związku z tym ks. Mikołaj Dziewiatowski od 17 marca pełni obowiązki wikariusza sosnowieckiej parafii.

Pod koniec liturgii z błogosławieństwa arcybiskupa Szymona odbyła się kolekta na rzecz nowo budowanej cerkwi w Kędzierzynie-Koźlu. Parafia sosnowiecka czuje bowiem wyjątkową więź duchową, ale także osobistą z nową świątynią. Przez wiele lat prawosławni ze wschodniej Opolszczyzny należeli do cerkwi w Sosnowcu i przez te lata zbudowane zostały bardzo głębokie więzi między obiema wspólnotami.

Pierwsze takie wydarzenie od 125 lat   Robert Garstka Ks. Mikołaj Dziewiatowski jest sosnowiczaninem, ukończył socjologię oraz zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia z zakresu teologii prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku. Ukończył także studia doktoranckie w zakresie teologii porównawczej – edukacji i dialogu ekumenicznego na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Pracuje zawodowo jako menadżer w spółce akcyjnej, jest odpowiedzialny za marketing i szkolenia. Ks. Mikołaj jest żonaty z Moniką (z domu Zelik), ma dwóch synów - Antoniego (3 lata) i Aleksego (1,5 roku).

Jest prawnukiem łódzkiego kapłana śp. ks. mitrata Piotra Struk-Strukowa, wnukiem dziekana hajnowskiego i budowniczego hajnowskiego soboru Świętej Trójcy śp. ks. mitrata Antoniego Dziewiatowskiego oraz synem proboszcza sosnowieckiego - ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama