Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsze takie wydarzenie od 125 lat

Boska Liturgia w sosnowieckiej cerkwi 16 marca miała niezwykle uroczysty charakter, przewodniczył jej arcybiskup Szymon, ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej, a współcelebrowali proboszcz katedry łódzkiej ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz parafii sosnowieckiej ks. Sergiusz Dziewiatowski oraz ks. diakon Mikołaj Dziewiatowski.

Abp Szymon w swoim słowie arcypasterskim  zwrócił uwagę na potrzebę codziennej, wzajemnej miłości między chrześcijanami. Z zaniepokojeniem wyraził się też na temat sytuacji na Ukrainie, apelując o żarliwą modlitwę w intencji pokoju w tym kraju.

- Axios! Godzien! - także te słowa abp. Szymona wybrzmiały podczas modlitwy w sosnowieckiej cerkwi. W trakcie Boskiej Liturgii odbyła się bowiem chirotonia (udzielony został sakrament kapłaństwa) ks. diak. Mikołajowi Dziewiatowskiemu, który przyjął święcenia prezbiteriatu z rąk abp. Szymona. Było to wyjątkowe doświadczenie, bowiem w 125-letniej historii sosnowieckiej świątyni nigdy jeszcze nie miało miejsca.

Na 4-godzinną modlitwę przybyli prawosławni chrześcijanie od Krakowa aż po Kędzierzyn-Koźle, Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Łemkowie, Grecy. Sosnowiecka wspólnota parafialna ma bowiem charakter diaspory. Teren parafii jest bardzo rozległy, obejmuje aglomeracje śląską, rybnicką, Śląsk Cieszyński i Podbeskidzie. Powoduje to liczne wyzwania duszpasterskie, w związku z tym ks. Mikołaj Dziewiatowski od 17 marca pełni obowiązki wikariusza sosnowieckiej parafii.

Pod koniec liturgii z błogosławieństwa arcybiskupa Szymona odbyła się kolekta na rzecz nowo budowanej cerkwi w Kędzierzynie-Koźlu. Parafia sosnowiecka czuje bowiem wyjątkową więź duchową, ale także osobistą z nową świątynią. Przez wiele lat prawosławni ze wschodniej Opolszczyzny należeli do cerkwi w Sosnowcu i przez te lata zbudowane zostały bardzo głębokie więzi między obiema wspólnotami.

  Robert Garstka Ks. Mikołaj Dziewiatowski jest sosnowiczaninem, ukończył socjologię oraz zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia z zakresu teologii prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku. Ukończył także studia doktoranckie w zakresie teologii porównawczej – edukacji i dialogu ekumenicznego na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Pracuje zawodowo jako menadżer w spółce akcyjnej, jest odpowiedzialny za marketing i szkolenia. Ks. Mikołaj jest żonaty z Moniką (z domu Zelik), ma dwóch synów - Antoniego (3 lata) i Aleksego (1,5 roku).

Jest prawnukiem łódzkiego kapłana śp. ks. mitrata Piotra Struk-Strukowa, wnukiem dziekana hajnowskiego i budowniczego hajnowskiego soboru Świętej Trójcy śp. ks. mitrata Antoniego Dziewiatowskiego oraz synem proboszcza sosnowieckiego - ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama