Nowy numer 33/2018 Archiwum

Klerycy staną się diakonami

W sobotę o godz. 10 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Świętochłowicach-Chropaczowie odbędą się święcenia diakonatu.

Z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca przyjmie je 11 kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Kandydaci do przyjęcia święceń diakonatu od niedzieli przeżywają rekolekcje w Brennej oparte na metodzie lectio divina. Prowadzi je seminaryjny ojciec duchowny ks. Józef Świerczek. Jak przypomniał metropolita katowicki w komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji, diakonat jest pierwszym stopniem sakramentu święceń, obok prezbiteratu i episkopatu. Jest on stopniem służby, na co wskazuje jego nazwa. Po grecku „diakonos” to „sługa”.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa, (...) który stał się »diakonem«, to znaczy sługą wszystkich” (por. KKK 1570). Diakoni są pomocnikami biskupa i prezbiterów, posługują - na różne sposoby - całej wspólnocie wierzących. W tygodniu poprzedzającym święcenia, kandydaci przeżywają swe rekolekcje. „Proszę, by wspierała ich w tym czasie modlitwa katowickiego Kościoła” - zwrócił się do diecezjan abp Skworc. Zaprosił też do udziału w liturgii święceń młodzież, zwłaszcza animatorów, lektorów i ministrantów wraz z ich księżmi opiekunami. W komunikacie metropolita katowicki wezwał do modlitwy o nowe powołania kapłańskie.

Wypowiedź rektora WŚSD ks. dr. Marka Panka:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama