Nowy numer 21/2022 Archiwum

Klerycy staną się diakonami

W sobotę o godz. 10 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Świętochłowicach-Chropaczowie odbędą się święcenia diakonatu.

Z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca przyjmie je 11 kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Kandydaci do przyjęcia święceń diakonatu od niedzieli przeżywają rekolekcje w Brennej oparte na metodzie lectio divina. Prowadzi je seminaryjny ojciec duchowny ks. Józef Świerczek. Jak przypomniał metropolita katowicki w komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji, diakonat jest pierwszym stopniem sakramentu święceń, obok prezbiteratu i episkopatu. Jest on stopniem służby, na co wskazuje jego nazwa. Po grecku „diakonos” to „sługa”.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa, (...) który stał się »diakonem«, to znaczy sługą wszystkich” (por. KKK 1570). Diakoni są pomocnikami biskupa i prezbiterów, posługują - na różne sposoby - całej wspólnocie wierzących. W tygodniu poprzedzającym święcenia, kandydaci przeżywają swe rekolekcje. „Proszę, by wspierała ich w tym czasie modlitwa katowickiego Kościoła” - zwrócił się do diecezjan abp Skworc. Zaprosił też do udziału w liturgii święceń młodzież, zwłaszcza animatorów, lektorów i ministrantów wraz z ich księżmi opiekunami. W komunikacie metropolita katowicki wezwał do modlitwy o nowe powołania kapłańskie.

Wypowiedź rektora WŚSD ks. dr. Marka Panka:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama